Jak vybrat tapety do dětského pokoje? Všímejte si materiálu i vzorů

Tapety se opět objevují ve studiích bytového designu. Není se čemu divit. Těch vzorů, barev a materiálů! Snad každý z nás si přeje nemít v pokoji omšelou barvu, ale snadno udržovatelnou tapetu. Jak si správně vybrat, aby se hodila do dětského pokoje?

Myslete dopředu

Vždy, když něco v dětském pokoji měníte, se dívejte časově dopředu. Potřebujete řešení, které vašemu dítěti bude vyhovovat po dobu dalších alespoň tří až pěti let. Pořizovat školnímu dítěti cokoliv, co by evokovalo jeho současné oblíbené pohádkové postavičky, je proto nerozumné. Za dva roky již bude obdivovat jiné postavy. Snažte se proto volit nadčasová témata. Co nejvíce letí?

Fototapety

V současné době se do prostorných místností nejvíce pořizují tapety s 3D efektem. Je pokoj vašeho potomka dostatečně veliký? I z jeho zdi může vycházet žirafa, nebo třeba tygr, v pořádně velkém rozměru. Fototapety mohou také odrážet oblíbené místo v přírodě, můžete si nechat natisknout prakticky cokoliv. Fototapety se snadno udržují, stačí je jen omýt houbičkou. Žádné malování, žádná údržba zdí.

A co materiál?

Klasické papírové tapety vyžadují dokonale rovný podkladový povrch, to je ale logické. Nerovnosti by mohly tenký papír poškodit. Vliesové tapety jsou hitem posledních měsíců. Jsou z netkané textilie a hodí se i do severních místností, kde by hrozilo zasažení plísněmi v případě, že byste zvolili neprodyšné vinylové tapety. Vinyl se hodí spíše do kuchyně a do koupelny, jelikož izoluje a dokonce odolává působení vody. Existují samolepicí tapety, které je snadné aplikovat přímo na povrch zdi.

Foto: Shutterstock

Kouzlíme s tím, co máme

Vždy si všímejte malého vzorku, který je uveden u každého typu tapety. Je sice krásné, že se vám líbí motiv zámku v oblacích, ale pokud se rozměrově motiv do místnosti nevejde, je zbytečné jej pořizovat. Proto si vytiskněte a porovnávejte jednotlivý kousek tapety, se kterou budete pracovat. Do menších prostor volte zásadně světlejší barvy. Naopak velké místnosti uvítají větší motivy a výraznější barevné kombinace.

Dětský pokoj by měl působit příjemně ve dne i v noci. Postavičky, které budou v temné místnosti vystupovat ze zdí, mohou malé děti děsit. Snažte se proto vybírat drobnější motivy.

Foto: Shutterstock, zdroj: RealHomes, BHG