Jaká je životnost dětské autosedačky. Číslo vás překvapí

Freepik

Bezpečnost dětí je priorita každého rodiče a při cestování autem to platí dvojnásob. Pro děti, v průběhu toho jak rostou, je obvykle potřeba pořídit tři druhy autosedaček. Autosedačky pro kojence, batolata a starší děti. Tento článek vám přinese podrobnosti o tom, kdy je správný čas přejít z jedné autosedačky na druhou.

Autosedačky pro kojence

Klasické autosedačky pro nejmenší děti mají podobu tzv. vajíčka. Jsou obvykle používané do 12 měsíců věku dítě a mají rukojeť, která usnadňuje jejich přemisťování mimo auto. Tyto autosedačky jsou pro maximální bezpečnost dítěte vždy instalovány proti směru jízdy, a to buď použitím bezpečnostního pásu nebo za pomocí ISOfixu.

Odborníci doporučují využívat tento typ autosedačky co nejdéle, protože nabízí dítěti skvělou ochranu i z boční strany. Pokud chcete přejít do sedačky pro batolata, mělo by vaše dítě již samo sedět a dosáhnout minimální hmotnosti a výšky podstatné pro užití druhého stupně autosedačky. Na sedačku pro batolata byste měli přejít vždy, pokud vaše dítě překročí maximální hmotnost nebo výšku autosedačky pro kojence. Pokud je nejvyšší bod hlavy dítěte 2 prsty od nejvyššího bodu skořepiny sedadla, měli byste okamžitě přejít na sedadlo pro batolata.

Autosedačky pro batolata

Tuto sedačku lze používat přibližně do 4 let věku dítěte, v závislosti na jeho výšce a hmotnosti. Odborníci doporučují pro maximální bezpečnost vašeho dítěte, aby i tato autosedačka byla umístěna proti směru jízdy. Přejít z autosedačky pro batolata na podsedák je nutné v případě, že byla překročena maximální výška nebo váha pro užívání vaší autosedačky.

Zkontrolujte úroveň ramenních pásů a opěrky hlavy. Pokud horní část uší dítěte dosáhne nejvyššího bodu opěrky hlavy, je čas na změnu sedačky. Dále zkontrolujte ramenní pásy, které by neměly procházet pod rameny dítěte. Pokud se tak stane, je čas na změnu sedačky. Chcete-li dítě přesunout na podsedák, mělo by být starší 4 let, mít váhu 15 kg a výšku 100 cm. Dále by mělo vědět, že na podsedáku musí sedět klidně a nenaklánět se dopředu, jelikož v takovém případě by ochrana při případné dopravní nehodě nebyla stoprocentní.

Foto: Shutterstock

Autosedačky pro starší děti / podsedáky

Jedná se o autosedačku, kterou bude vaše dítě používat nejdéle – od cca 4 let do 12 let. Použití podsedáku s vysokým opěradlem, namísto pouze podsedáku, zajišťuje, že vaše dítě bude mít po celou dobu používání k dispozici ochranu i při bočním nárazu. Doporučujeme používat podsedák s vysokým opěradlem co nejdéle, i když to již nevyžadují vnitrostátní právní předpisy, aby vaše dítě bylo v bezpečí. Tento typ sedačky se může přestat používat v případě, že vaše dítě překročilo váhu 36 kg a výšku 150 cm.

Foto: Freepik, zdroj: BeSafe