Studené nohy už vás nemusí trápit. Babičky prozradily léty osvědčený recept. Důležité je volné oblečení a správné bylinky

Spolu s chladným počasím přicházejí i problémy spojené se studenými končetinami. Pravdou však je, že na vině nemusí být nutně jen studené prostředí. Za věčně ledové ruce a nohy může i stres, kouření, sedavé zaměstnání i zdravotní problémy jako chudokrevnost, nedostatečná cirkulace krve nebo cukrovka.

Proč nejdříve chladnou končetiny

Pocit chladných rukou a nohou je v chladných dnech je výsledkem obranného mechanismu našeho těla. Krev je totiž soustřeďována do oblastí, kde jsou uloženy životně důležité orgány. Na periferiích pak dochází ke zúžení cév.

Studené nohy trápí častěji ženy než muže. Ženy totiž mají menší procento aktivní svalové hmoty. Pravdou totiž, že jsou to právě svaly co nás hřeje, nikoliv tuk. Proto je častěji zima zejména lidem, kteří nesportují

Jak se zahřát

Základem je rozproudit krev. A účinným prostředkem k rozproudění krve je pohyb. Dále nám pomohou i teplé ponožky a teplé bačkory nebo papuče. Ponožky by měly být vlněné a bez gumičky nebo se zdravotním lemem. Příliš těsná gumička ponožek by proudění krve znesnadňovala.

Také můžete vyzkoušet tradiční pomůcku v podobě lavoru s horkou vodou. Prochladlé nohy do něj ponořte na 10 až 15 minut. Je to však jen krátkodobé řešení. Ideální si dopřát koupel nohou před spaním, protože nejen zahřeje, ale také uvolní psychické napětí. Na místo koupele si můžete dát krátkou sprchu. I tak ale nezapomeňte na teplé ponožky. Dopřeje si masáž nohou s olejíčkem dle svého výběru. K masáži se hodí použít i speciální masážní míček s bodlinami (tzv. ježek). Doporučuje se také cvičení prstů u nohou, kterému je možné se věnovat prakticky kdykoliv a kdekoliv.

Foto: Shutterstock

Zahřátí z venku i zevnitř

Sprcha, ponožky a horká voda nám efektivně pomohou zvnějšku, některé druhy potravin nás dokáží zahřát zevnitř. Mezi ně patří například kari, chilli papričky nebo zázvor. Pokud si z těchto tří ingrediencí uděláte polévku, bude vám zaručeně teplo po celý den. Nejste-li příliš velcí fanoušci ostrých jídel, můžete vyzkoušet i čaje z bylinek, které podporují krevní oběh. Jistě jste už slyšeli o zázraku jménem ginkgo biloba. Stejnou službu vám udělá i měsíček lékařský a meduňka. Naše babičky se spoléhaly také na hřebíček a skořici.

Pomůže i vhodný oděv a zdravá životospráva

Jak již bylo zmíněno výše, pro prohřátí chladných končetin je důležité podpořit krevní oběh. Proto se vyvarujte nošení těsného oblečení.

Vedle toho vynechte nebo alespoň omezte konzumaci kávy a kouření cigaret. Stejně tak vám neudělá dobře ani pití alkoholu. Pravdou je že nás sice na chvíli dokáže zahřát, ale pro stabilní udržení tělesné teploty vesměs škodí.

Namísto dýchánků s kávou a cigaretou se raději věnujte otužování. Jistě vám prospěje i saunování zakončené studenou sprchou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Vancouverdisccenter, Shiatsucheltenham, treetopacupuncture