Jaká jsou úskalí vztahu matky a dcery a můžete být nejlepší kamarádky? Důsledky mohou být katastrofální

Existuje však něco jako přílišná blízkost k dítěti?

Na jedné straně takové silné pouto přináší pocit kamarádství a otevřenosti, který lze jen závidět. Přesto je třeba se ptát, zda tato intenzivní sounáležitost nemá i své stinné stránky.

Je nejlepší přátelství s dcerou oboustranně výhodné? Nebo to může ve skutečnosti ohrozit její vývoj?

Kde se vyskytuje chyba

Dcery které mají nevyrovnané vztahy se svými matkami mají společné zkušenosti. Nevyjasněná situace často se svými rodiči způsobuje, že nemají důvěru v blízké citové vztahy nebo se jich obávají. 

Převážně přátelský vztah může vyvolat nedostatky ve vzdělání. Jaká jsou ta největší úskalí vztahu matky a dcery?

Matky a dcery nejsou nikdy na stejné úrovni: Pro generaci, která byla vychována s jasným rozlišováním mezi matkami a dcerami, může být tento typ pouta matoucí. Matky a dcery se chovají jako sestry, otevřeně mluví o sexuálních partnerech a navštěvují bary. Je to takhle skutečně správně nebo si dcery mohou nárokovat trochu soukromí?

Věkový rozdíl: Na první pohled lehce překonatelná překážka může silně zamíchat kartami. Moderní vzdělání nejen změnilo jazyk, kterým mluvíme, ale změnilo i naše myšlení, rozšířilo naše obzory, umožnilo nám vidět se jako samostatné jedince. 

Ignorance: Dcery vychovávané matkami upřednostňující pouze vlastní myšlenky pochybují o významu svých vlastních citových potřeb. Cítí se nehodné pozornosti a prožívají hluboké pochybnosti o sobě samých, přičemž zároveň intenzivně touží po lásce.

Nutnost mít kontrolu: V mnoha ohledech se jedná o další formu ignorance, i když se projevuje velmi odlišně. Tyto matky své dcery mikro manipulují, aktivně odmítají uznat platnost jejich slov nebo rozhodnutí a v potomcích vzbuzují pocit nejistoty a bezmoci. 

Foto: Shutterstock

Jak mít skutečně zdravý vztah

I když změna chování nejen svého, ale i druhé strany nemusí být jednoduchá, rozhodně stojí za to věnovat tomu své úsilí a čas. Jaké prostředky vám pomohou najít společné záliby a harmonii v udržitelných rozměrech?

Buďte otevřeni v rozumných rozměrech: Děti mohou vnímat své rodiče jako přísné a nelítostné. Dejte jí najevo, že se vám může svěřit a svěřit se se svými problémy, ať už se týkají školy, zamilovanosti nebo čehokoliv jiného. Naslouchejte jí, aniž byste ji odsuzovali, a veďte ji a zároveň ji nechte, aby se také sama rozhodovala.

Zažijte zábavu: Není nic lepšího, než si zajít na dobrý zákusek, do kina nebo třeba sportovní zápas. Takové aktivity jsou skvělým pomocníkem k upevňování přátelských vztahů.

Připomeňte jí, kdo je máma: Vaše dcera může být rozhodně vaší nejlepší kamarádkou, pokud víte, na čem jste. Stanovte pravidla a hranice, ale buďte dostatečně otevření, aby věděla, že je tu někdo, komu se může svěřit. Pouto mezi matkou a dcerou je výjimečné – užívejte si ho naplno!

Foto: Shutterstock, zdroje: Moje Psychologie, autorský článek