Jaké rostliny vysadit k rajčatům, aby měla co největší úrodu

Rozhodli jste se pro pěstování rajčat? Chcete se radovat z vlastní sklizně? Poradíme vám, které rostliny vysadit k rajčatům, abyste měli záruku bohaté úrody.

Rajčata patří mezi oblíbenou a často pěstovanou zeleninu, však jsou zdravá, plná vitamínů a prospěšných látek, chutná a nabízí pestré využití v syrovém i upraveném stavu. Nemáte ovšem dostatek pěstitelských zkušeností? Nebyla vaše loňská úroda zrovna úspěšná? Podstata spočívá v jednoduchosti. Stačí určité rostliny vysadit k rajčatům. Které a proč?

Ideální parťáci k rajčatům

Je vhodná doba nejen na sázení rajčat, ale také vysazování salátu. Tak je přidejte k sobě. K rajčatům je možné přidat všechny druhy listové zeleniny, kromě špenátu. Na to pozor! Špenát by naopak rajčatům sebral potřebné živiny z půdy. Saláty ovšem rajčatům prospívají, neboť eliminují vysychání půdy a také je prospěšné to, že zelené hlávky tak trochu rajčata zastiňují a ochlazují.

Dalšími dokonalými sousedy budou fazole a mrkev. Mrkev nebere rajčatům živiny, protože potřebuje půdu s menším obsahem dusíku. Tak si vzájemně prospívají. A pokud dáte vedle rajčat keříčkovou odrůdu fazolí, dojde k obohacení půdy o dusík, což rajčata jen uvítají a budou lépe růst.

Foto: Shutterstock

Kamarádi z bylinkové zahrady

K rajčatům můžete v rámci prospěchu růstu a lepší úrody přidat i bylinky. Mezi nejlepší patří máta, petržel, šalvěj, citronová tráva, pažitka, bazalka, majoránka. Bylinky nezaberou nic zásadního z půdy, jsou skromné na zálivku a zpravidla mají nižší růst, tudíž nikterak nestíní, nekradou tak vzduch ani sluneční svit. Jen pozor na kopr. Rychle roste a mohl by stínit rajčatům natolik, že by to mělo na ně negativní vliv.

Okrasná flóra mezi rajčaty

Pokud si chcete oživit záhon rostlinami, můžete využít prostor mezi rajčaty jako květinovou zahrádku. V tomto směru dokonale poslouží ke kráse a prospěchu afrikány, měsíček lékařský, maceška, levandule či dokonce růže. Afrikány jsou vítáni v zeleninové zahradě, neboť prý umí léčit půdu a odpuzují mšice, molice i háďátka. Oproti tomu rajčata zase můžou být ku prospěchu růžím v tom, že je ochrání před nemocí zvanou černá skvrnitost. Jen je třeba, aby rostliny byly správně prořezány a nemusely soupeřit o prostor.

Foto: Shutterstock, zdroj: homefortheharvest, TheSpruce