Jídla, která frčela v 90. letech. Jedli jsme je všichni, ale ne každý na to vzpomíná v dobrém

Jídla devadesátek jsou odrazem toho, jak se nám tehdy otevíral svět a chtěli jsme se o něco více přiblížit západu. Je jedno, zda jsme tuto dekádu prožili jako děti, rodiče či prarodiče – mnoho těchto jídel (ať už nám chutnala nebo ne), nám v paměti zůstane napořád. Spoustu z nich dokonce na jídelních lístcích restaurací najdeme ještě dnes.

Eidam v trojobalu i kuře s broskví

Jako první můžeme zmínit smažený sýr. Jedná se o takovou stálici, na níž často narážíme dokonce i v asijských bistrech, kde se zřejmě chtěli přizpůsobit chuťovým preferencím českých hostů. Ještě donedávna se také jednalo o jediné vegetariánské jídlo v celém menu všech restaurací.

Na klasický smažený sýr se tradičně používá eidam s 30 % tuku v sušině. Někde však lze objevit i smažený hermelín, camembert s brusinkovou omáčkou nebo variaci různých jiných druhů sýra. Standardně se takzvaný smažák podává s hranolkami a tatarkou.

O trochu obtížněji byste dnes hledali kuřecí plátek se sýrem a broskví. Jedná se o recept vzniklý v době socialismu a v dnešní době se považuje doslova za gastronomický průšvih. Nicméně, stále se najdou strávníci, kteří na kuře s broskví s pořádnou porcí hranolků nedají dopustit.

Nevábně vypadající katův šleh a španělský ptáček z padesátek

Určitě také nesmíme zapomenout na pikantní klasiku s pikantním názvem, a tou je katův šleh. V devadesátých letech nesměl chybět snad na žádném pořádném menu. I když směs masa nevypadala nijak chutně, stejně si našla spoustu věrných fanoušků.

I přesto, že se historie španělského ptáčka dá vystopovat až do dob panování Rudolfa II., začalo se toto jídlo nejčastěji objevovat právě v devadesátkách. Svou podobu, v jaké jej vídáme dnes pak dostalo v 50. letech minulého století. A pokud se kuchaři či hospodyňce nechtělo jednotlivé plátky s ingrediencemi zamotávat do závitků, byla tu ještě verze rozstřeleného španělského ptáčka, která jistě nikoho neurazí.

Foto: Shutterstock

Chlebíček jako ryze český vynález

Možná víte, že obložený chlebíček, bez kterého se neobejde žádná silvestrovská oslava je světovou raritou. Jde totiž o „vynález“ z 20. let minulého století patřící lahůdkáři Janu Paukertovi. Jeho rodinný přítel jej totiž pořádal o něco k zakousnutí, co bude sice větší než jednohubka, ale zase o něco menší než chléb. A tak vznikly chlebíčky, které se dají udělat na spoustu různých způsobů.

Pokrmy pro smetánku

Chceme-li se pobavit o pokrmech, které bychom tehdy našli v trochu luxusnějších restauracích, na první místo můžeme dát tatarský biftek. Oblíbeným občerstvením takzvaných lepších podniků byl i krevetový koktejl. S otevřením prvního McDonald ´s ve Vodičkově ulici měli mnozí z nás možnost dát si šťavnatý cheesburger. Během celých devadesátých let jste hovězí burgery různé kvality mohli najít i v dalších restauracích napříč republikou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Apetitonline, iprima