Jste často nemocní? Pak budete žít dlouho, zjistili vědci

Patříte mezi ty, kteří zkrátka uléhají častěji do postele s virózou? Trápí vás každoročně bolest v krku, rýma, kašel? Zkrátka jen se vyhrabete z jedné nemoci, tak záhy vás skolí jiná? Tak vás potěšíme. Čím a proč? Dozvíte se v článku, že patříte prakticky mezi šťastlivce.

Prodlužující se věková hranice

V dnešní době se lidé dožívají vyššího věku. Přestože osob, kterým je více jak 100 let není zase mnoho, i tak se jejich počet za poslední dvě dekády zdvojnásobil. A tato čísla upoutala pozornost vědců, kteří se rozhodli zjistit, co je toho příčinou. Našli elixír dlouhověkosti? Prozradíme vám, že našli a dokonce tam, kde by to nikdo nečekal.

Odborníci z USA odhalili záhadu

Na skutečnost, že přibývá lidí dožívajících se sta let, se podívali odborníci z americké univerzity v Bostonu. Analyzovali DNA sedmi stoletých osob, přičemž zkoumali i jejich mononukleární buňky periferní krve. Díky tomuto výzkumu bylo zjištěno, že zúčastnění respondenti mají vysoce funkční imunitní systém, který zdárně bojuje s nemocemi a zároveň se i rychle zotavuje. Jak je to možné? Stojí za tím zdravá strava nebo pravidelný pohyb? Či snad propagované a doporučované otužování? Kdepak. Zjištění, které překvapilo odborníky, ohromí i vás a potěší ty, kteří jsou často nemocní. Ano, je tomu tak.

Foto: Shutterstock

Častěji marod, tím šance na delší život

Autoři studie v tiskové zprávě uvádí, že takto silné imunitní profily odvíjejí od dlouhé historie vystavování se infekcím. Stručně a jednoduše. Z pozorovaných stoletých osob je prokázáno, že čím častěji je skolila nějaká ta choroba, to je neoslabilo, ale naopak obohatilo o jisté ochranné faktory. Ve finále tak zvýšilo jejich odolnost a podpořilo imunitu. Zásluhou toho se mohli dožít tak požehnaného věku.

Čím častěji budete nemocní, tím je to pro vás v podstatě lepší. Ano, zdá se neuvěřitelné a nepravděpodobné, ale holt fakta ukazují jasné pro na základě provedeného výzkumu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Population, Thelancet