Kočky jsou chytřejší, než se zdálo. Pamatují si věci, které byste do nich neřekli

Kočky vnímáme jako oblíbené domácí mazlíčky a mnozí z nás je dokonce považují za člena rodiny. O kočkách je známo, že mají svůj názor a nebojí se ho dát jasně najevo. Často to dokonce vypadá, že si žijí ve svém vlastním světě, čemuž z části nahrává i fakt, že v porovnání se psy nejsou tak interaktivní s lidmi.

Překvapí vás, co všechno si vaše kočka pamatuje – dokonce i věci, které byste do ní rozhodně neřekli.

Kočky mají dlouhodobou paměť

I kočičky mají dlouhodobou paměť, ve které uchovávaní vzpomínky po delší dobu – či dokonce po celý svůj život. Kočka je schopna si zapamatovat toho, s kým tráví čas a koho zná a to až po dobu několika let.

Jejich paměť funguje tak, že si kočka ukládá informace do své dlouhodobé paměti na základě asociací, které si vytvořila na lidi nebo vnější události. Tyto asociace mohou být jak pozitivní, tak negativní.

Foto: Shutterstock

Kočka si vás spojí s určitou interakcí

I když kočky nejsou tak interaktivní, jako třeba psi, jsou schopny si vás zapamatovat na základě určité interakce, kterou jste spolu měli. Pokud se o svoji kočku staráte, dáváte jí najíst nebo se s ní mazlíte, kočka si to pamatuje a je nepravděpodobné, že by na vás zapomněla.

Co všechno si kočky pamatují?

Schopnost koček si něco zapamatovat sahá dále, nežli jen k zapamatování si vlastního jména. Málokoho by napadlo, že je kočka schopna sledovat, k jakým interakcím dochází v domácnosti, kdy bedlivě sleduje, co se zrovna děje a je tak schopna vypozorovat, co zrovna děláte a jestli třeba voláte na ni, nebo na jejich spolubydlící.

Kočky si pamatují nejen své majitele, ale také jiné kočky. Doba, po kterou si budou schopny zapamatovat jinou kočičí kamarádku, závisí na tom, jak dlouho spolu trávily čas a také na tom, jestli byl jejich vztah láskyplný nebo spíše naopak. Nikoho nepřekvapí, že si kočky pamatují i špatné zkušenosti a důležitá místa – nejen místo, kde žijí, ale i okolí, ve kterém se běžně pohybují.

Foto: Shutterstock, zdroj: Modkat, Petsmont