S příchodem letních měsíců se každý rok tradičně začíná řešit, kolik vody by měl člověk denně vypít. Netýká se to samozřejmě jen léta, ale všichni víme, že v horkých dnech je hydratace důležitější než jindy, proto se toto téma vždy otevírá. Zajímá vás, jaký názor na množství vypité vody mají odborníci z Japonska?
Vědecká studie s překvapivými výsledky
Japonsko je země, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Proto jsou jejich názory brány (minimálně v oblasti zdraví a životní vitality) vážně. Zatímco v Evropě se tvrdí, že by měl každý vypít alespoň 8 sklenic vody denně, což představuje přibližně 2 litry, japonští vědci mají názor trochu jiný. Upozorňují na to, že toto tvrzení nemá vědecké podklady. Podle jejich nové odborné studie s tisícem účastníků je příjem vody individuální a velmi záleží na věku, prostředí i způsobu stravování každého jedince.

1,5 litru vody denně většině lidem stačí
Ze studie dále vyplývá, že lidem stačí 1,5 až 1,8 litru vody za den, a to včetně tekutin obsažených v jídle, což je často až polovina celkového příjmu. Důležité je ale uvést, že například sportovci, těhotné a kojící ženy potřebují tekutiny o dost více. Stejně jako ti, kteří žijí ve velmi horkém klimatu.
Co dokáže obyčejná voda
Studie také odhalila důležitost vody v každodenním životě, její vliv na prevenci chronického onemocnění a udržení dlouhověkosti. Jestliže budete mít každý den příjem cca 1,5 litru vody, prokazatelně vám to pomůže například při migrénách a při regulování hladiny cukru v krvi. Dostatečný příjem tekutin také snižuje výskyt infekcí močových cest. Navíc pravidelné pití vody před jídlem zatočí s vašimi kily. A to už je dost důvodů k tomu, abyste se drželi správného pitného režimu, nemyslíte?
Foto: Freepik, zdroj: BBC, Theguardian