Kvůli škrábancům na oknech nemusíte měnit celé sklo. Pomůže třeba zubní pasta, nebo jedlá soda

Po čase běžného používání se vám na oknech nebo na povrchu skleněného nábytku mohou objevit nevzhledné škrábance. Naštěstí existuje několik málo účinných rad, jak se škrábanců snadno a rychle zbavit. Minimálně polovinu prostředků pro odstranění škrábanců máte doma a ani tom nemáte ponětí. Je naprosto jedno, čím jsou škrábance způsobeny – když už se objeví, my většinou stejně nevíme, kde se najednou vzaly.

Využijte klasické zubní pasty nebo abrazivního mýdla

V první řadě můžete použít klasickou bílou zubní pastu s bělicím účinkem. Pamatujte, že pasta na bázi gelu vám příliš služby v tomto případě neprokáže, proto si ji ponechejte opravdu jen na ústní hygienu. Stejně tak vám pomůže i abrazivní mýdlo, které je určeno pro odstranění odolných nečistot. Na aplikaci a čištění použijte utěrku z mikrovlákna, popřípadě mycí žínku. Nejdřív místo se škrábancem umyjte a nechte uschnout. Pak naneste pastu nebo mýdlo a krouživými pohyby s mírným tlakem přetírejte poškozený povrch po dobu 30 sekund. Poté přebytečnou pastu (popř. mýdlo) setřete a zkontrolujte, zda škrábanec zmizel nebo je alespoň o mnoho méně viditelný. V případě potřeby postup opakujte.

Freepik
Foto: Freepik

Pomůže i lak na nehty nebo ocelová vata

Dále můžete vyzkoušet i průhledný lak na nehty. K tomu navíc budete potřebovat odlakovač a hadřík nebo papírovou utěrku. Na škrábanec naneste tenkou vrstvu průhledného laku na nehty a nechte schnout zhruba jednu hodinu. Po hodině otřete hadříkem lehce namočeným v odlakovači. Ten odstraní přebytečný lak, zatímco zbylý zůstane jako výplň ve škrábanci.

Pokud vám nepomohly pasta, mýdlo ani lak, je tu ještě zachránce v podobě ocelové vaty. Pro práci se sklem vyberte tu nejjemnější, abyste si daný povrch ještě více nepoškodili.

Na trhu máte k dispozici ještě celou řadu produktů, které jsou určeny speciálně pro odstranění škrábanců na skle – pro použití se u nich vždy řiďte pokyny, které jsou doporučené výrobcem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Thisoldhouse, Wcmanet