Lidé krmí slepice špatně a připravují se tak o vejce

Snůška vajec se v zimním období snižuje. Slepice mají větší potřebu odpočinku a snášení vajec ovlivňuje chlad, nedostatek slunečního svitu i mráz. Pokud chcete slepice podpořit, aby se nebránily snášení vajec, prodlužte jim den. Nainstalujte jim na pár hodin denně do kurníku umělé světlo. A nezapomeňte ani kvalitní stravu, díky které můžete zvýšit šance, že slepice budou snášet více vajec i v zimě.

Nedávejte slepicím jenom zbytky

Ač se zdá, že jsou slepice tzv. „popelnice“, a tedy snědí vše, co jim dáte, snažte se alespoň přes zimu vyvarovat toho, že je budete krmit bez rozmyslu. V žádném případě slepicím nedávejte plesnivé, pálivé, smažené, solené nebo jinak kořeněné zbytky z kuchyně. Uškodíte jim i pórkem, cibulí, lilkem, nezralými rajčaty nebo sladkostmi. Správné krmení slepic má výrazný vliv na snášení vajec nejen přes zimu. Vyvážená strava a přísun kvalitních živin je to, co vaše slepice potřebují, aby dobře prospívaly.

Čím slepice krmit přes zimu

V zimě mají slepice větší spotřebu jídla, zvyšte jim tedy porce. Potravy jim dodávejte zhruba o polovinu více než během teplých měsíců. Slepicím je také potřeba doplňovat sacharidy a mikroživiny, aby vám snášely i během zimy. Ideální potravou je vařená rýže, vařené brambory, vařená dýně, červená řepa nebo kukuřice. Kukuřici můžete slípkám podávat ať už ve formě zrn nebo šrotu. Kukuřice ovšem přidávejte do krmiva s mírou. Její nadbytečné množství by mohlo způsobit, že by se vám slepice pěkně zakulatily. Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat přístup slepic k pitné vodě. V zimě se může snadno stát, že voda zamrzne.

Foto: Shutterstock

Kaše pro slepičí mlsný jazýček

Připravujete si rádi v zimních měsících ovesné kaše? Při další přípravě berte v potaz i vaše slípky a připravte porci i pro ně. Teplá ovesná kaše s nakrájeným banánem udělá totiž dobře nejen vám. Tento zdroj minerálů a vitamínů potěší i slepice. Jednou za čas můžete slepicím přidat i vařené těstoviny a moučné červy. Do stravy slepicím v zimních měsících přidejte i grit neboli krmný vápenec, který jim pomůže v trávení a je to také vynikající zdroj vápníku. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Poultry.extension, Thehappychickencoop