Potraviny, které dokáží snížit vysoký krevní tlak

Máme pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Začneme tou špatnou. Vysoký krevní tlak není nic pozitivního. Zvyšuje totiž riziko srdečních onemocnění, mrtvice a onemocnění ledvin. A teď tu dobrou. Existují potraviny, které vám pomohou krevní tlak snížit. Které to jsou?

Borůvky a jahody

Začněme příjemně. Ovoce, bobule, konkrétně jde o borůvky a jahody, které obsahují antokyany. Dlouhodobá, 14 let trvající studie zkoumající více než 34 000 lidí, dospěla k zjištění, že osoby s vyšším příjmem již zmíněných antokyanů měly o 8% nižší riziko vysokého srdečního tlaku. Ideální denní porce? Šálek čerstvých nebo půl šálku sušených borůvek, jahod vám stačí 7 kousků. Můžete je mlsat jen tak, přidat do smoothie nebo k ranním cereáliím.

Banány

Banány jsou plné draslíku, který pomáhá zvládat hypertenzi. Snižuje totiž účinky sodíku a zmírňuje napětí ve stěnách krevních cév. Denně vám postačí 1 banán.

Červená řepa

Šťáva z červené řepy krátkodobě i dlouhodobě snižuje krevní tlak, protože obsahuje dietní dusičnany. Lidé s vysokým tlakem, kteří pili denně 1 šálek řepné šťávy po dobu jednoho měsíce, měli nižší tlak. Pokud vás řepa ve formě šťávy neláká, udělejte z ní salát.

Foto: Shutterstock

Kiwi

V roce 2015 byla provedena studie, která dokázala, že lidé, kteří po dva měsíce jedli 3 kiwi denně, zaznamenali výrazné snížení krevního tlaku. Je to z důvodu vysokého obsahu vitamínu C. Kiwi můžete jíst jen tak nebo jej přidat do smoothie. Ideální denní porce jsou 2–3 kiwi.

Hořká čokoláda

Kakao obsahuje flavonoidy, což jsou antioxidanty, které snižují krevní tlak. Nicméně hořká čokoláda jich neobsahuje takové množství, aby došlo k zásadnímu snížení krevnímu tlaku, ale pokud vám opravdová, kvalitní čokoláda chutná, tak si ji jednou za čas dopřejte, rozhodně tím tělu neublížíte.

Mezi další potraviny, které snižují krevní tlak, patří vodní meloun, oves, listová zelenina, česnek, luštěniny, ořechy, bílý jogurt, skořice a citrusové plody,

Při problémech s vysokým tlakem se naopak velmi ostražitě vyhýbejte soli, kofeinu, alkoholu a zpracovaným potravinám. Také nekuřte, pravidelně sportujte, učte se pracovat se stresem a nestyďte se konzultovat své zdraví s lékařem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, WebMD, Prevention