Minimalismus u vás doma. Oddechne si vaše mysl i ruce. Co změnit?

Není to jen styl bytové architektury. Je to vstupenka ke klidnému a spokojenému bydlení. Přestaňte se dřít neustálým uklízením bytu. Klíč máte přímo před sebou. Minimalismus vás dovede do klidu.

Neustálý kolotoč povinností?

Sotva uklidíte, už se vám zdá, že se opět kupí předměty po celém bytě a nedaří se vám udržet pořádek? Připadá vám, že vaše každodenní úsilí přichází vniveč? Možná je na vině nesprávné uspořádání vaší domácnosti. Minimalistický styl vám pomůže se osvobodit. Místo pocitu zmaru se dostaví inspirace. Budete mít chuť tvořit – malovat, hrát na hudební nástroje, psát básně a stránky tvůrčího psaní. Nová domácnost vás vítá.

První krok bude nejtěžší

Pro většinu z nás je tento krok naprosto nevyhnutelný. Jedině tak se vám ale podaří konečně doma nalézt zdroj energie, ne jen vyčerpávajících povinností. Dejte si za úkol přeměnit jednu místnost za jeden týden. Zdá se to jako moře času, ale při běžných povinnostech to stihnete tak tak.

Co vlastně bude vaším úkolem? Podívejte se na daný prostor kritickýma očima. Následně začněte vyřazovat a třídit. Je v kuchyni nádobí, které už jste více než rok nepoužili? Nemilosrdně jej vložte do stěhovacích krabic. Kousky prodejte přes bazar, darujte potřebným, nebo upcyklujte na vaší zahradě a dejte jim novou úlohu. V kuchyni již ale prostor mít nebudou. Takto projdete celou domácnost.

Opravdu celou domácnost?

Ano, a to do posledního šuplíku, kam se často bojíte sahat. Opravdu to, co jste dostali od tetičky z druhého kolena, už nebudete potřebovat. Velmi sentimentální věci vložte do krabice, tu opatřete hezkým nápisem, a šup s ní do sklepa nebo jiného skladovacího prostoru. Vaše domácnost bude opět dýchat.

Co zmizí?

V první vlně se zbavíte nepotřebných spotřebičů, nádobí, nepadnoucích oděvů, prošlé a darované drogerie, bytového textilu a knih, které nečtete. Místo po nich bude jeden den vypadat smutně, druhý den vám dojde, že jste udělali správnou věc. Hromaděním maličkostí se neustále stavíte do pozice pokojské, která musí uklízet pod drobnými předměty. Nekonečná dřina!

Foto: Shutterstock

Nový pohled na věc

Když se zbavíte nepotřebných cetek, nepadnoucích věcí, starého harampádí a slušnostních dárků od přátelů a znýmých, uleví se vám. Konečně budete cítit, že je v bytě prostor a vzduch. Skvělý pocit! Následně bude lehké se zbavit nepotřebných kousků nábytku, které jen zabírají prostor. Také uberete barevnosti v místnostech. V koupelně vložíte drogerii raději do uzavíratelné skříňky, a na pohled bude prostor stále čistý. Budete místo polic volit skříňky. Prostory v místnostech zvětšíte zrcadly. Vzdušnost a energie bude z vašeho bytu doslova sálat.

Konečně jste doma. Tam, kde je vám krásně. Tam, kde cítíte příliv energie i tvořivosti. Užívejte si novou podobu svého hnízdečka.

Foto: Shutterstock, zdroj: OprahDaily