Mohou vás léčit ukrajinští lékaři?

Českou republiku dlouhodobě trápí nedostatek lékařů. Pacienti na tento palčivý problém narážejí dnes a denně. Neuvěřitelné objednací doby na operace, několikahodinové čekání u odborných lékařů a samozřejmě do nebe volající absence zubařů. Možná bychom si mohli gratulovat, protože kvůli válce na Ukrajině k nám několik desítek ukrajinských lékařů, kteří by rádi léčili i zde, uprchlo. Jakpak to ale je? Mohou nás léčit, nebo nemohou?

Ano, ale …

Ale jistě. Ukrajinští lékaři by nás léčit mohli, ale to by nejdříve museli složit aprobační zkoušky a absolvovat půlroční stáž v nemocnici placenou z vlastní kapsy. Je celkem pochopitelné, že za těchto podmínek s výpomocí ukrajinských lékařů příliš počítat nemůžeme. Přesto situace není tak černá, jak se na první pohled zdá. I doktoři, kteří nesplňují tyto požadavky, mohou ve zdravotnictví působit, ne však jako samostatní lékaři, pomáhají jako asistenti v ordinacích praktiků.

Mí krajané mi rozumějí

Často ukrajinský lékař vlastně hraje roli tlumočníka pro ukrajinské pacienty. Ti se s ukrajinským lékařem dorozumí, on udělá anamnézu a zjistí problém. Český lékař nakonec stanoví diagnózu. To není špatné, ale jejich zapojení by podle místopředsedy Společnosti všeobecného lékařství Cyrila Muchy mohlo být větší. Ukrajinští lékaři by mohli ordinovat pro ukrajinské pacienty a tím ti čeští budou mít větší šanci se dříve dostat ke svým lékařům. Navíc lékaři z Ukrajiny budou moci pracovat ve svém oboru.

Lepší něco než nic

Současné řešení zaměstnání ukrajinských lékařů jako asistentů praktiků sice není úplně nejlepší, na druhou stranu přináší ordinacím určité výhody. Ordinace praktiků, které přijaly ukrajinské lékaře, dostávají deset tisíc měsíčně. Na celý projekt je však vyčleněn milion korun, takže už je částka ze tří čtvrtin vyčerpána.

Foto: Shutterstock

Situace východisko nemá

Ministerstvo zdravotnictví je ochotno ohledně změny podmínek pro ukrajinské lékaře diskutovat, Česká lékařská komora je však kategoricky proti. „Primární je, aby pacienti měli garantovanou kvalitní a bezpečnou zdravotní péči. Jsme zásadně proti takovým výjimkám.“

Což ostatně odráží i názor českého obyvatelstva. Podle ankety na novinky.cz by 72,5 % lidem vadilo ošetření ukrajinským lékařem, na druhou stranu 10,3 % by to nevadilo a 15 % dotazovaných by to nevadilo, pokud by se domluvili. Zbytek tvoří 1 % těch, kteří by nepohrdli v případě vážného zdravotního problému a 1,2 % těch, kteří si nejsou jisti.

Foto: Shutterstock, zdroj: Novinky, iRozhlas, Aktualne