Na pigmentové skvrny zabírají prostředky, které najdete v každé kuchyni

Pigmentové skvrny na kůži v obličeji či na rukou vznikají především vlivem slunečního záření, zejména UV záření. Ochranou je krém s UV filtrem. Za vznikem pigmentových skvrn stojí zvýšená produkce melaninu. Jak se pigmentových skvrn zbavit, když už se objeví? Vyzkoušejte přírodní bělení.

Co je melanin

Melanin je hnědé až černé pigmentové barvivo, které nás chrání před poškozením světlem. Sluneční záření je sice zdrojem vitamínu D a hlavně UV paprsky dovedou pokožce ublížit. Aby k tomu nedocházelo, melanin UV záření pohlcuje, zabraňuje tvorbě volných radikálů a chrání buňky DNA před poškozením.

Na co si dát pozor

  • na genetické dispozice, pokud ve vašem případě hraje roli dědičnost, více se chraňte před sluncem
  • na užívání fotosenzibilních látek zvyšujících citlivost na sluneční záření, jako je třezalka, léky jako tetracyklin a Fastum gel či antibiotika
  • na nedostatečnou funkci jater, která způsobuje především stařecké skvrny, vyhýbejte se nadměrné spotřebě alkoholu a játra šetřete
  • na stres, ale i používání parfémů, které podporují tvorbu pigmentových skvrn, nanášejte je třeba na temeno hlavy do vlasů a ne do dekoltu
  • na pravidelnou návštěvu solária a intenzivní slunění, které podporují vznik pigmentových skvrn.
  • na užívání antikoncepce a hormonální změny v těhotenství, které mohou podpořit vyšší pigmentaci kůže

Okurková a citronová šťáva

Okurku lze použít na hydrataci i jako přírodní bělidlo. Okurkovou masku nechte působit na těle maximálně 30 minut. Do 1 lžíce okurkové šťávy dejte 1 lžíci domácího medu a 2 lžíce šťávy z citronu.

Červená cibule

Můžete cibuli rozříznout ji na poloviny a přiložit. Můžete ji i nastrouhat a vylisovat z ní šťávu. Cibule je účinný bojovník proti pigmentovým skvrnám. Na pokožce ji nechte pouze po dobu 10 minut a pak pokožku velmi důkladně opláchněte.

Brambory

I syrová bramborová šťáva dokáže bělit pigmentové skvrny. Můžete použít plátky brambor nebo jejich slupky, které budete na skvrny pravidelně přikládat.

Kokosové mléko

Díky proteinům z čerstvého kokosového mléka bude vaše pokožka hladší, světlejší a pružnější. Kokosová voda je bohatým zdrojem draslíku, vitamínů skupiny B a vitamínu C. Obojí můžete používat jako obklad na pigmentové skvrny.

Avokádo

Hustá kaše z rozmixovaného avokáda díky obsahu enzymů vybělí kůži. Pozor by si však měli dát citliví jedinci, protože avokádo může vyvolat alergickou reakci.

Jablečný ocet

Jablečný ocet funguje na pigmentové skvrny. Je velmi dostupným bělidlem na přírodní bázi. Vezměte 8% jablečný ocet. Můžete použít i 8% ocet lihový. Smíchejte jej s vodou v poměru 1 : 1 a pigmentovaná místa pravidelně omývejte.

Vyrobte si vlastní jablečný ocet

1 kg jablek včetně slupek a jader, omyjte, na hrubo nastrouhejte, dejte do sklenice s obsahem 4 litry a přilijte 2 litry převařené a vychladlé vody. Hrdlo převažte hustou tkaninou proti octomilkám a nechte volně dýchat. Pak ji ponechte 10 dní při pokojové teplotě a občas promíchejte. Přefiltrujte přes plátno a nechte 3 týdny kvasit.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Health.com