Na vlhkost a plíseň ve skříni zaberou babské rady

Pokud ukládáte do skříně dobře uschlé prádlo, které voní po aviváži a ven ze skříně vytahujete své oblíbené kousky oblečení zatuchlé, může vás to nepříjemně překvapit. Viníkem může být vlhkost a plíseň přítomná ve vaší skříni. Jelikož jsou skříně uzavřené a mají malou cirkulaci vzduchu, stane se, že se v nich začne tvořit plíseň a pach z ní prostupuje v uzavřeném nábytku do všeho oblečení. Naštěstí existuje několik způsobů, které vám pomohou nepříjemné pachy odstranit a udržet tak vaše oblečení svěží a voňavé.

Důkladně skříň vyčistěte

Úklid vaší skříně začněte tím, že najdete zdroj zápachu a odstraníte ho. Ať už je jím plíseň, špatně vyprané oblečení nebo prach. Pokud stojí za zdrojem zápachu plíseň, odstraňte ji k tomu určeným přípravkem nebo si vyrobte vlastní. Dva díly bělidla smíchejte s jedním dílem horké vody, naplňte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na plíseň. Abyste se vyhnuli dalšímu zanesení skříní, pravidelně je čistěte a větrejte.

Skladujte vaše oblečení správně

Jakmile se pustíte do čištění vaší skříně, spojte to i s protříděním vašeho oblečení a vyhoďte nebo darujte to, které již nenosíte. Velké množství věcí ve skříni brání cirkulaci vzduchu a oblečení tak může snadno zatuchnout. Pokud používáte drátěná nebo plastová ramínka na věšení oděvů, raději je vyměňte za dřevěná. Dřevo totiž dokáže pohltit vlhkost i pachy. Provonět vaše oblečení poté můžete pomocí vůní, které zavěsíte na vaše dřevěná ramínka. Ideální jsou vůně levandule nebo cedru, které působí i proti molům.

Foto: Shutterstock

Jak snadno pohltit vlhkost ve vaší skříni

Nepříjemné pachy a vlhkost vám pomůže absorbovat jedlá soda. Nasypte jedlou sodu do misky a uložte ji ve skříni. Stejně vám poslouží i kávová sedlina, kterou stačí vyměňovat jednou měsíčně. K absorpci vlhkosti lze použít i křídu. Stačí vložit několik kousků křídy do sáčku, zavázat ho a propíchat sáček na několika místech. Takto připravené sáčky s křídou umístěte na několik míst ve vaší skříni. K odstranění zápachů z vašeho nábytku vám také pomůže smíchat stejné množství vody a bílého octa a nastříkat tuto směs do skříně nebo na vaše oblečení otočené naruby.

Foto: Shutterstock, zdroj: lifeuncluttered, garageandclosets