Na vysoký tlak by prášky měly být až posledním řešením. Naučte se ho snížit přirozeným způsobem, není to složité

Léky na snížení vysokého krevního tlaku mohou mít vedlejší účinky, jako třeba křeče v nohou, závratě a nespavost. Zkuste snížit svůj vysoký krevní tlak přirozeně bez léků. Pomůže i zhubnutí na zdravou hmotnost. Přečtěte si následující tipy.

Pravidelné a intenzivní procházky

Zdravotní procházky rychle sníží krevní tlak. Pohyb pomáhá srdci zužitkovat efektivněji kyslík a to se pak nepřetěžuje. Věnujte se chůzi alespoň 30 minut denně téměř každý den. Zvyšujte rychlost a vzdálenost, aby se stimulovalo srdce.

Dýchání zhluboka

Pomalé dýchání a meditační cvičení, jóga nebo taj či snižují hladinu stresových hormonů, které zvyšují hladinu ledvinového enzymu reninu zvyšujícího krevní tlak. Už 5 minut ráno a 5 minut večer hlubokého dýchání do břicha sníží krevní tlak.

Konzumace ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina jsou bohaté na draslík, který snižuje vysoký krevní tlak. Ideálně byste měli přijmout 2000 až 4000 mg draslíku denně. Výborné jsou brambory, batáty, rajčata, pomerančová šťáva, banány, fazole, hrášek, žlutý meloun a sušené ovoce.

Konzumace sóji a mléčného proteinu

Nahraďte část rafinovaných karbohydrátů ve stravě potravinami bohatými na sóju nebo mléčný protein, dojde ke zlepšení hypertenze i prehypertenze.

Omezení soli

Pomáhá omezení soli neboli sodíku. Pokud se potřebujete zbavit vysokého tlaku, snižte příjem soli na 1500 mg denně, což je asi polovina běžného příjmu. Půl lžičky soli obsahuje asi 1200 mg sodíku. Sledujte obsah soli ve zpracovaných potravinách.

Konzumace hořké čokolády

Hořká čokoláda obsahuje různé druhy flavanolů, které přispívají k pružnosti cév a nižšímu tlaku. Dejte si denně 15 gramů čokolády obsahující 70 % kakaa a více.

Omezení alkoholu

Jeden alkoholický nápoj u žen a dva u muže mohou snížit riziko srdečních chorob. Jenže větší množství alkoholu zvýší krevní tlak.

Zkuste kávu bez kofeinu nebo caro

Konzumace 500 mg kofeinu, což jsou asi 3 šálky kávy, zvýší krevní tlak. Kofein zužuje cévy, zvyšuje účinek stresu a srdce pumpuje více krve mnohem rychleji.

Konzumace ibiškového čaje

Už 3 šálky ibiškového čaje denně sníží krevní tlak. Mohou za to fytochemikálie obsažené v ibišku.

Doplňky stravy

Koenzym Q10 snižuje krevní tlak. Antioxidant je nutný pro produkci energie a rozšiřuje cévy. Doplněk stravy s obsahem 60 až 100 mg jezte 3x denně.

Relaxace a spánek

Pracuje trochu méně a více relaxujte u uklidňující hudby. Přidejte hluboké dýchání. Pokud chrápete, začněte to řešit. I kvalitní odpočinek a spánek snižuje krevní tlak.

Foto: Shutterstock