Zastavte přibývání na váze i ve vyšším věku. Jde jen o to pochopit, jak vaše tělo funguje, pak zhubnete snadno

Kila jsou nahoru, jakmile se přestaneme hýbat a zároveň budeme jíst stejně. Tělo ztrácí svaly, které potřebuje ke spalování. Svalová buňka v klidu spotřebovává až třikrát více energie než ta tuková. Svaly ale ochabují stárnutím, proto je důležité nerezignovat na pohyb a dbát na správný jídelníček.

Pokud navíc nemáte ve stravě dostatečné množství bílkovin, kromě úbytku svalů a zpomalování metabolismu se dostaví i úbytek estrogenů a testosteronu. Pak půjdou kila nahoru a hubne se těžce. I když se snažíte změnit životosprávu, nedostatek pohybu, zpomalený metabolismus, přibývající roky a dědičnost se těžce láme.

Riziková váha a centimetry v pase

S věkem se mění rozložení tuků v těle, za což mohou hlavně estrogeny a kortizol. I ženy před menopauzou, tedy v perimenopauze, ztrácejí pas, i když si zachovají stejnou hmotnost. Zvyšuje se množství podkožního i viscerálního tuku. Ten je uložený v břišní dutině, obklopuje vnitřní orgány a zvyšuje rizika závažných chorob. U žen je zvýšené riziko u 80 cm, u mužů od 94 cm. Pro redukci váhy je výhodnější mít v těle více svalů než tuku.

Jak je to se zpomalením metabolismu, pohybem a jídelníčkem

Zpomalování metabolismu z důvodu věku činí asi 400 kilojoulů každých 10 let, což je jeden bílý jogurt. Hlavní je u přibírání nedostatek pohybové aktivity. Důležitý je i pravidelný a vyvážený jídelníček, hlavně bílkoviny pro udržení svalové hmoty. Po čtyřicítce je důležité budovat svalovou hmotu, tedy posilovat s hmotností svého těla.

Dodržte 150 minut pohybu týdně

Skvělý je funkční trénink, který využívá přirozené pohyby těla a chůze do schodů pro posilování dolních končetin. Optimální pohyb je alespoň obden 30 minut. Když nemáte čas cvičit, dopřejte si alespoň chůzi v ostřejším tempu. Za týden to má být v součtu 150 minut pohybu ve střední intenzitě nebo 75 minut ve vysoké intenzitě a 2x týdně posilování kvůli budování svalů. Po čase se tělo ale adaptuje na určitou zátěž.

Chce to občas změnu

Občas musíte navýšit množství pohybu či intenzitu alespoň o 30%, nebo změnit formu cvičení, pohybu a sportu. V létě jezdit na kole a v zimě třeba lyžovat. Čím dříve nastavíte změny v životosprávě, tím snáze se vyrovnáte se změnami. Nikdy nesmíte přestat jíst, tělo vám to později vždycky všechno spočítá.

Foto: Shutterstock