Nakupování v dnešní době je kvůli cenám stále méně příjemné. Existují ale účinné rady, které vám pomohou ušetřit

S hrůzou sledujete, jak za jídlo dáte každý měsíc víc a víc peněz? Rádi byste aspoň něco málo ušetřili, aniž byste dramaticky změnili jídelníček? Možná, že nenakupujte tak úplně chytře. On totiž levný nákup nezačíná, když vjedete s nákupním vozíkem do obchodu. Začíná daleko dřív.   

Co dům dal

Jednou za čas je dobré s nákupem vyčkat až na dobu, kdy doma nebude opravdu téměř nic. Důkladně projděte lednici a špajz a snažte se veškeré potraviny využít. Za prvé – nebudete je pak prošlé vyhazovat, za druhé – možná vyzkoušíte nové variace jídel, za třetí – ušetříte, protože nákup budete moci o pár dní odložit.

Bez lístečku ani ránu

Nemusíte volit klasický lístek psaný rukou, můj muž například chodí do supermarketu se seznamem v telefonu připevněném k ruce pouzdrem na běhání. Ale pokud seznam potravin, které potřebujete nakoupit, nemáte, vůbec do obchodu nevyrážejte. Koupíte pak spoustu zbytečností a snadno se necháte zlákat akcemi na produkty, které absolutně nepotřebujete.

Z výzkumů vyplývá, že domácnosti vyhodí až 30 % jídla. To by se nestávalo, kdyby každý poctivě plánoval. Popřemýšlejte, co a který den budete vařit, zakomponujte do plánu také snídaně, večeře a svačiny, pak sepište seznam.

Slevy? Ano, ale opatrně

Neplánujte svůj nákup podle slev. Seznam si napište předem. Potom můžete prozkoumat letáky a případně produkty trochu pozměnit, např. vyměnit jablka za hrušky, vepřové za kuřecí a spol. Nenechte se ale unášet slevami, zatímco brázdíte uličky obchodu. Pořídíte tak spoustu věcí, které vlastně nepotřebujete. Příliš to nepřehánějte ani s nakupováním v několika obchodech právě kvůli akcím. Dobře si spočítejte, jestli vám to za projetý benzín nebo naftu a čas stráveným po nákupech stojí. V obchodech, kde nakupujete nejčastěji si určitě zřiďte zákaznickou kartu.

Foto: Shutterstock

Porovnejte si cenu za kilo

Často nakupujeme očima a ne mozkem. Koupíme raději menší krabici cereálií, protože je levnější. Přitom při porovnání ceny za kilo bychom zjistili, že ta větší a dražší nakonec vyjde levněji. Prodejci moc dobře vědí, na co nás nalákat, proto si občas zkontrolujte, kolik za jednotlivé potraviny vlastně utratíte.

Nešetřete na svém zdraví

Někdy se může zdát levnější nakoupit polotovary a rychlé svačinky, většinou po nich však budete mít ještě větší hlad. Pokud hledíte na korunu, kupujte základní potraviny a z nich vařte. Poděkuje vám žaludek i peněženka.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline