Nejlepší a nejlevnější hnojivo. Naučíme vás trik s kostkou droždí

Aby naše rostliny měly dostatek všech potřebných látek a dobře prospívaly, je nutné je během sezóny hnojit. Na trhu existuje velký výběr přípravků podporujících růst a plození. Pokud však chcete ušetřit a používat opravdu přírodní hnojivo, zkuste si ho vyrobit z obyčejného droždí.

Co obsahují kvasnice

Obyčejné kvasnice obsahují mnoho prospěšných látek, jako dusík, draslík, fosfor a vitamíny skupiny B. Tyto látky pak pomáhají rostlině v růstu kořenového systému, rostlina je tak odolnější. Lépe se vyrovnává s přesazením a je méně náchylná k rozvoji chorob.

Domácí hnojivo

Domácí zálivku z kvasnic vyrobíte velmi jednoduše. Použijte jednu kostku droždí na litr vody. Do větší mísy nalijte trochu teplé vody, rozdrolte do ní kostku droždí a přisypte lžíci cukru. Promíchejte a nechte 2 hodiny vykvasit. Poté dolijte litrem teplé vody. Před použitím tuto směs ještě zřeďte 1:5 s vodou (díl směsi a pět dílů vody).

Stejnou službu nám prokáže i droždí sušené. Pouze upravíme poměry. Na litr vody použijeme 1 lžíci sušeného droždí. Postup přípravy je stejný jako v prvním případě. Pokud máte možnost použít dešťovou vodu, je to určitě lepší varianta. Jinak použijte vodu, kterou jste nechali pár hodin odstát.

Jak hnojivo používat

Toto kvasnicové hnojivo můžete použít pro zahradní i pokojové rostliny. Obzvláště z něj však profitují okurky, rajčata a jahody. První aplikaci proveďte už při malých sazenicích. Kvasnice podpoří růst kořenů a rostlinka se mnohem lépe vyrovná s přesazením. Další aplikaci proveďte v době květu a následující v době plodu.

Poslední hnojení by mělo proběhnout nejpozději v září. Před samotným hnojením rostlinu nejdříve zalijte vodou. Hnojivo se pak mnohem lépe v půdě rozpustí a hladčeji přejde do kořenového systému rostliny. Té dodá nezbytné živiny a rostlinám se po této zálivce velmi dobře daří.

Foto: Shutterstock

Kvasnicový ochranný postřik

Kvasnice se však kromě hnojení dají použít i na ochranu rostlin před plísní a houbami. Kvasnice totiž přirozeně okupují okolní prostor a nepustí mezi sebe cizí mikroorganismy. Rostlině samotné však na rozdíl od plísní nijak neškodí. Můžete si tedy vyrobit i kvasnicový postřik na list.

Rozpusťte 30 gramů sušeného droždí ve dvou šálcích vlažného plnotučného mléka. Směs pak rozmíchejte v 10 litrech vody. Nalijte do postřikovače a pro lepší přilnutí do něj kápněte dvě kapky prostředku na nádobí. Aplikaci provádějte až k večeru a použijte na celou rostlinu i spodní strany listů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Corvallisadvocate, Hometalk