Naučte se odstranit zubní plak a kámen přírodní cestou v pohodlí domova. Zuby vám za to poděkují

Pokud chcete mít pěkné zuby a neutrácet kvůli tomu tisíce za odstraňování zubního kamene a bělení zubů, přinášíme vám několik rad, jak odstranit zubní plak a docílit krásných a zdravých zubů i v pohodlí svého domova.

Co je zubní plak

Zubní plak obsahuje bakterie produkující kyselinu, naleptává zubní sklovinu a demineralizuje ji. Při delším působení dochází ke vzniku zubního kamene i kazu. Plak podél dásní vyvolává imunitní reakci v podobě zarudlého zánětu dásně s otokem a krvácením při čistění zubů i při jídle. Neléčený zánět přerůstá v zubní kámen, paradentózu, postihuje čelistní kost, dochází k viklání až ztrátě zubů.

Co je zubní kámen

Zubní kámen je žlutá či hnědá minerální usazenina na našich zubech, která může vést opět dokonce až k paradontóze, pokud to neřešíte. Většina z nás pravidelně navštěvuje zubaře či dentální hygienu a platí za ni nemalé peníze, aby se zubního kamene a plaku zbavila. Vy si ale můžete stejnou službu udělat i doma. Stačí navštívit odborníka, nechat si proceduru udělat odborně a pak chrup udržovat.

Konzumujte speciální sýry

Konzumace sýrů švýcarského typu nebo čedaru napomáhá v ústní dutině neutralizovat kyseliny, které na nich vytváří zubní plak i zubní kámen.

Zubní plak může být i bakteriálního původu. Takový zanáší tělo toxiny. / Foto: Shutterstock

Jezte jahody a rajčata

Jahody a rajčata jsou skvělým pomocníkem pro udržení zdraví ústní dutiny, protože jsou bohaté na vitamín C. Pomohou vybělit zubní sklovinu a změkčit zubní kámen. Vetřete je přímo do zubů a nechte pět minut působit. Zrníčka z jahod odstraňte kartáčkem na zuby a zubní nití.

Ústní voda není zbytečnost ani přepych

Vyplachujte si ústa nějakou přírodní bylinnou antiseptickou ústní vodou každý den. Složení ústní vody má vysoký antiseptický a antibakteriální účinek a pomáhá působit proti paradentóze i zánětům dásní. Neobsahuje fluorid a zachovává zdravou a prospěšnou mikroflóru v ústní dutině.

Jak se zbavit zubního plaku pomocí jedlé sody

Velmi efektivním způsobem, jak se zbavit zubního plaku i kamene, je jedlá soda. Smíchejte jednu lžíci jedlé sody s půlkou lžičky soli. Opláchněte zubní kartáček teplou vodou a ponořte ho pak do roztoku. Vyčistěte si zuby a směs vyplivněte. Celý proces průběžně opakujte po dobu pěti minut.

Jak se zbavit zubního plaku peroxidem vodíku

Smíchejte šálek peroxidu vodíku s půlkou šálku teplé vody a propláchněte si ústa. Směs v ústech držte tak po dobu jedné minuty. Pak si propláchněte ústa půlkou šálku studené vody. Roztok i vodu vždy vyplivněte.

Foto: Shutterstock