Nebezpečné chlamydie jsou nejrozšířenější pohlavní chorobou. Poznejte první příznaky včas

Chlamydie neboli přesněji chlamydiový zánět, je nejrozšířenější sexuálně přenosná choroba, která má ale neblahé následky. Může totiž velmi negativně ovlivňovat plodnost žen. Jak se projevuje a na co si dát pozor?

Podle jednoho z výzkumů švédských vědců snižuje chlamydiový zánět plodnost u žen, ale i plodnost mužů a výrazně tím snižuje jejich šanci na početí dítěte. Proto by měli být opatrní i muži, ne jenom ženy. Muži i ženy se totiž mohou nakazit při nechráněném pohlavním styku. Muž je často jen přenašečem a o tom, že chlamydie má, často ani neví. Měl by se proto nechat testovat, a pokud se onemocnění prokáže, začít se okamžitě léčit, nejen protože chlamydie přenáší, ale že zhoršují jeho plodnost.

Nebezpečí chlamydií

Vědecká studie byla založena na analýze hned několika stovek zdravotních záznamů týkajících se partnerských dvojic, které podstoupily léčbu na švédských klinikách kvůli neplodnosti. Vedoucím projektu byl Jan Olofsson a jeho spolupracovníci ze skandinávského fertilizačního centra v Götteborgu společně s ním zjistili, že protilátky proti chlamydiím měla v krvi 1/3 neplodných žen a 1/5 neplodných mužů. Přítomnost protilátek v krvi potvrzuje pokračující nákazu chlamydiemi a také jejich neplodnost.

Závěr studie a vliv chlamydií na neplodnost

Studie zjistila, že muži s protilátkami na chlamydie měli až o 33 % nižší plodnost než muži bez těchto protilátek. Nutno dodat, že pokud je chlamydiemi nakažena těhotná žena, může dojít dokonce k infekci očí nebo vzniku nebezpečného zápalu plic u plodu.

Nemoc má mírné nebo téměř žádné symptomy

  • žlutavý výtok
  • mírné bolest břicha
  • s břicha zejména při styku
  • někdy horečka

Velmi mírné nebo téměř žádné symptomy vedou k tomu, že tato nákaza chlamydiemi nebývá často vůbec rozpoznána a mnoho nakažených osob se neléčí. Promiskuitní osoby navíc tyto bakterie šíří dál. Nemoc se dá snadno léčit antibiotiky a pak negativně neovlivní plodnost.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *