Nedostatek železa v krvi je větší problém, než se zdá. První příznaky neignorujte a rychle ho doplňte

Železo je součástí krevního barviva hemoglobinu, které se podílí na transportu kyslíku z plic do těla, svalové bílkoviny myoglobinu a jistých enzymů podporujících imunitu. Dlouhodobý deficit vede k anémii, nedostatku okysličování tkání a závažným zdravotním problémům.

Následující příznaky mohou upozornit na nedostatek železa v krvi. Nejohroženější jsou ženy ve věku 35 až 49 let, dívky 15 až 18 let, pak batolata od 1 do 2 let a muži starší než 65 let. Častější nedostatek železa je u vegetariánů a veganů, protože tělo snáze absorbuje železo z masa než z rostlin.

Únava a vyčerpání

Železo je zodpovědné za přepravu kyslíku do všech tělesných tkání. Málo železa v těle způsobuje nedostatek kyslíku v tkáních, organismus se snaží získat energii z jiných zdrojů a hodně se vyčerpává.

Potíže s dechem a dušnost

Jakmile svaly a tkáně nedostávají dostatek kyslíku, dochází k zadýchávání při větší fyzické zátěži, ale časem i při běžných denních činnostech, jako je třeba chůze do schodů.

Pobledlá kůže, křehké nehty a klouby na prstech

Bledá kůže je typický příznak nízké hladiny železa a anémie. Bledost je patrná na kůži, nehtech, očních víčkách i jazyku díky nízké hladině červeného barviva hemoglobinu, který přenáší kyslík z plic a dodává krvi barvu. V ústech jsou afty, nehty jsou křehké, lámou se a třepí. Vlasy a kůže je suchá. Křehkým kloubům prstů hrozí poškození.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou se projevuje především večer a v noci. Jde o nepříjemné pocity, kdy lidé začnou hýbat nohama někdy i rukama, v posteli se převalují, musejí vstát procházet se. Špatné vstřebávání železa ze stravy a souvislost se syndromem prokázala i studie.

Bolest hlavy, závratě i úzkost

Nedostatek hemoglobinu v krvi snižuje přívod kyslíku i do mozku, krevní cévy se zvětšují, vytvářejí tlak na okolní tkáně a to vede k bolestem hlavy. Nízká hladina železa může vyvolat i úzkost, paniku, výkyvy nálad, deprese a nesoustředěnost.

Bušení srdce

Nedostatek kyslíku v krvi může vést k nepravidelnému nebo rychlému tepu, tedy bušení srdce. To může vést k šelestům na srdci, rozšířenému srdci a k srdečnímu selhání.

Co obsahuje více železa

Dostatek železa obsahuje melasa, kokos, mák, pažitka, petržel, čočka, vaječný žloutek, játra a hovězí maso. Velký obsah železa najdete i v některých lázeňských přírodních pramenech.

Foto: Adobe Stock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.