Nejhorší plevel na zahradě. Právě teď vypustil semena a objeví se za rok, zasáhněte včas

Dáváte si záležet na vaší udržované zahradě a každý plevel sprovodíte nekompromisně ze světa? Nechtěným rostlinám není snadné čelit, pozor si dejte ale především na ty druhy, které se množí nekontrolovatelnou rychlostí. Můžou se k vám tak snadno dostat ze sousedních pozemků. Co dělat, když vám odolné plevely začnou okupovat zahrádku?

Pozor na rychle se šířící plevele

Pokud se na vaši zahradu dostane merlík bílý, ptačinec žabinec nebo třeba bér zelený, máte o zábavu postaráno. Jakmile třeba takový merlík bílý vysemení, dokáže vyprodukovat i půl milionu semen, která se s radostí rozletí po celém vašem pozemku. Největším problémem je fakt, že tento plevel není na první pohled patrný. Semena přežijí skryta v půdě klidně i několik let a začnou rašit ve chvíli, kdy to nejméně čekáte.

Jak se účinně plevele zbavit

Zahradu, na které prozatím žádné rostliny nemáte, můžete preventivně ošetřit solarizací. Ta ji ochrání proti plevelům, houbám a ostatním škůdcům. Že nevíte o co se jedná? Nejprve mechanicky odstraňte případný plevel a vydatně zalejte půdu tak, aby byla vlhká alespoň do půlmetrové hloubky. Poté půdu překryjte fólií a pevně ji upevněte. Teplo ani vlhkost nesmí uniknout. Poté nechte na fólii volně svítit silné letní slunce a příroda se o vše potřebné postará. Tato metoda je účinná, ale časově náročná. Půda musí být takto zakrytá alespoň měsíc. Je to tedy ideální způsob, jak zeminu připravit až na následující sezónu. Pravdou ale je, že se vyplatí. Velkou vlhkostí a teplem se zárodky plevelů zničí.

Foto: Shutterstock

Plevel můžete odstranit i manuálně

Nechce se vám s výsevem rostlin čekat do dalšího roku? Plevel odstraňte ručně. Mechanické odstranění plevele je fyzicky náročné, ale za to účinné. Dokonale si touto činností vyčistíte hlavu od starostí a váš pozemek od nevítaných hostů z říše rostlin. Po klasických chemických přípravcích byste měli sáhnout až když ostatní metody selžou. Chemií totiž můžete zničit nejen plevel, ale i ostatní rostliny a hmyz.

Foto: Shutterstock, zdroj: gvcfarmsupply, SouthernLiving, Fafard