I ten nejvíce nepříjemný froté ručník bude po speciálním vyprání dokonale hebký a měkký

V televizních reklamách na prací prostředky a aviváže, se krásná sympatická žena a nejspíše také skvělá partnerka i matka, zachumlá do ručníku hebčího než králíček Azurit. Jenže realita v našich domácnostech často bývá jiná. Ručníky jsou tvrdé jako kámen a drsné jako smirkový papír. Co děláme špatně?

Základní pravidla pro praní ručníků

Ručníky perte oddělené od ostatního prádla. Pokud to nejde a potřebujete z ekonomických, časových a jiných důvodů naplnit celou pračku, vložte je alespoň zvlášť do dostatečně velkého textilního sáčku. Ručníky nové se snažte neprat se starými a pro jistotu ani nemixujte různé barvy, protože jinak se můžete se svými zářivými, hebkými a na pohled i dotek lákavými ručníky poměrně brzy rozloučit. Pračku rozhodně nepřetěžujte, ručníky potřebují při praní dostatek prostoru, aby zůstaly nadýchané.

Jaké produkty používat?

S pracím prostředkem to také nepřehánějte, když je ho zbytečně moc, ručníky ztvrdnou. Prášek nebo gel? Raději gel, ale pokud dávkování nepřeženete, zvládnete to i s práškem. Co ale určitě vynechte je aviváž. Ta ručníky zdrsní a navíc zajistí, že méně sají.

Foto: Shutterstock

Další užitečné rady

Ručníky před vložením do pračky protřepejte. Stejně tak učiňte také po dokončení pracího cyklu. Zůstanou tak mnohem nadýchanější.

Ač máme často sklon ručníky prát na 60 °C, nedělejte to, 40 °C bude dokonale stačit.

Ručníky nežehlete a sušte je spíš ve stínu a vánku než na přímém slunci, vyhněte se také jejich sušení přímo na topení. Pokud máte sušičku, nastavte ji na program, který nesuší na 100 %.

Zkuste kouzlo soli

Sůl je nejen nad zlato, ale také nad klasický prací prostředek. Pokud potřebujete ručníky změkčit, neobejdete se bez ní.

Do kýblu nebo lavoru nalijte vodu a nasypte sůl v poměru 100 g soli na 5 l vody. Promíchejte, nechte rozpustit. V této lázni odmočte ručníky na zhruba půl hodiny. Pak vymáchejte, vyždímejte a dejte vyprat. Hebkost ručníků po vyprání a vysušení vás příjemně překvapí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Homesandgardens, Fashion-en.decorexpro