Nejlepší stelivo do kočičí toalety, které můžete kompostovat nebo spálit

Majitelé koček vždy přemýšlejí o tom, jaké stelivo bude vhodné pro kočičí toaletu. Existují sice klasické možnosti, dnešní doba ale nabízí také mnohem ekologičtější variantu. Navíc ji můžete dále použít, a materiál tak najde nový užitek.

Třídění je základ

Pro toaletu, do které použijete toto stelivo, je dobré si určit nová pravidla vyklízení. Budete potřebovat dva kontejnery na odpad místo jednoho. Do jedné nádoby uskladníte kočičí trus, který ihned vysypete do odpadu. Druhá nádoba bude sloužit k uchování použitého steliva pro potřeby recyklace.

Pelety, na start

Lisované dřevěné piliny v podobě pelet nacházejí užitek v mnoha kočkomilných domácnostech. Nejen, že se jedná o zcela přírodní materiál a případné nečistoty na tlapičkách kočce nijak neublíží, ale také se staráte o přirozený koloběh surovin. Peletky z pilin jsou pevné a kočce se v nich dobře hrabe. Prašnost je minimální, stačí jen před toaletu umístit kobereček. Ten zachytí přebytečné peletky a případné malé piliny.

Snadná údržba

Peletky z pilin se snadno udržují a na rozdíl od peletek z hoblin kočkám nijak nevadí a nebou je vynášet ani na svém kožíšku. Po použití toalety stačí, když lopatkou odstraníte tekutinou nasáklé peletky, které se promění v piliny. Vložte je do sběrné nádoby, odkud je snadno použijete pro topení. Recyklace materiálu je dovršena.

Kočičí toaletu s peletami můžete umístit i do interiéru vašeho domu, jelikož se jedná o materiál, který pojme mnoho vlhkosti a pohlcuje také pachy.

Foto: Shutterstock

Ještě další dvě možnosti

Přejete si na zkoušku také jinou metodu, jak na vhodné stelivo? Vyzkoušejte peletky ze slámy. Opět se jedná o materiál, který následně recyklujete. Po použití steliva jej vložte na kompost, kde se postará o příliv přirozených živin a urychlí zrání kompostu. Nebo sáhněte po stále oblíbenějším kukuřičném stelivu. Když jej například kotě pozře, nic se mu nemůže stát.

Bentonit je sice přírodní, ale často kočkám ulpívá na tlapičkách. Navíc jej výrobci často míchají s chemickými přísadami v podobě parfemací, které mohou způsobovat alergie nebo podráždění pokožky či sliznice očí. Přírodní produkt je tak dobrou volbou ve všech ohledech.

Foto: Shutterstock, zdroj: Greenmatters