Neobvyklý, avšak častý důvod rozvodu. Jde o pohlaví dítěte

Studie publikovaná na konci roku 2020, uskutečněná Janem Kabátkem a Davidem C. Ribarem, se zabývala vlivem pohlaví dětí na rozvod rodičů. Došla k velmi zajímavým výsledkům. Studie se zúčastnily téměř 3 miliony nizozemských párů po dobu 10 let.

Šokující zjištění

Nizozemští rodiče s dospívajícími dcerami se rozvedou pravděpodobněji než nizozemští rodiče s dospívajícími syny. Čelí riziku vyššímu až o 9,2 %. Nejkritičtější bod je ve věku dcery 15 let, ale riziko zůstává zvýšené po celou dobu dospívání, až do 19 let. Zajímavé je také, že o 1,8 % vyšší šanci na rozvod mají rodiny, kdy dcera byla prvorozeným dítětem.  

Důvod?

Ze studie vyplývá, že rodiče dospívajících dcer mají mezi sebou více neshod ohledně výchovy dětí, uvádějí také horší rodinné vztahy, a dokonce matky dospívajících dcer jsou nakloněnější rozvodu více než matky synů. Navíc dospívající dcery uvádějí horší vztah se svým otcem než dospívající chlapci.

Máte malé děti? Buďte v pohodě

Tato konkrétní studie, ale i mnohé další, ukazují, že pohlaví dítěte mladšího 12 let nemá žádný vliv na rozvodovost rodičů. A to dokonce i v případě, že si rodiče ještě před narozením dítěte přáli dítě pohlaví opačného. Takže i přesto, že si tatínek vysnil malého fotbalistu, a vy čekáte princeznu, nemusíte se rozvodu bát.

Foto: Shutterstock

Muži potřebují sestry

Studie prozradily také velmi zajímavý fakt. Pakliže otec rodiny vyrůstal s jednou či více sestrami, riziko rozvodu v domácnosti s dospívající dcerou je úplně stejné jako v domácnosti s dospívajícím synem. Pravděpodobně je muž určitým způsobem připraven na situace, kterým bude s dívkou v domácnosti čelit.

Máte-li dceru v pubertálním věku, rozhodně nebuďte vyděšeni z případného rozvodu. Řešení je snadné. Dostatek komunikace a společně stráveného času. Za pár let děti vyletí z hnízda a vy s parterem budete mít čas jen pro sebe.

Foto: Shutterstock, zdroj: Academic, Researchgate, Papers