Neobyčejné účinky bobkového listu. Nedávejte ho do vaření, raději ho spalte

Bobkový list je nejen vynikajícím kořením s nezaměnitelnou chutí, ale nabízí i spoustu jiných benefitů. Jedním z nich je například příjemné aroma, které nám provoní interiér a zároveň odežene otravný hmyz. Vedle toho má bobkový list i spoustu přínosů pro naše zdraví.

Prapůvod bobkového listu

Bobkový list pochází ze stromu jménem vavřín vznešený (občas nazývaného jako ušlechtilý). Původem je tato rostlina z přední Asie, ale k nám se dostala ze Středomoří. V antickém Řecku a Římě byla považována za symbol moudrosti ochrany a vítězství. Proto je řada významných osobností té doby vyobrazena s věncem z vavřínových listů.

Léčivá alternativa vonných tyčinek

Listy vavřínu vznešeného byly používány po tisíce let v lidovém léčitelství po celém světě. Spousta starých léčebných receptů obsahuje obklady z bobkového listu, sušený bobkový list nebo z něho vylisovaný olej.

Bylo také zvykem tyto listy pálit, protože kouř přitom produkovaný má zaručit spoustu pozitivních účinků. Můžete to vyzkoušet na místo vonných tyčinek. Kouř z bobkových listů vám přinese úlevu od napětí a úzkosti. Stejně jako například levandule i bobkový list obsahuje látky, které mají uklidňující účinek.

Takto vyprodukovaný kouř nejen, že zažene nervozitu, ale také hmyz i pavouky, kterým je toto aroma nepříjemné.

Foto: Shutterstock

Čaj proti neduhům

Z listů si můžete připravit i bylinný čaj. Stačí pár kousků a čtvrt litru vroucí vody, kde necháte listy vylouhovat po dobu pěti minut. Tak získáte zázračný nápoj, který přispívá ke snížení cukru v krvi, má protizánětlivé účinky a podporuje dobré trávení.

U citlivějších jedinců mohou silice obsažené v bobkovém listu vyvolat alergické reakce. Proto je třeba si dát pozor nejen při konzumaci listů, ale i v případě výše zmíněného pálení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, WebMD