Neplodnost nepodceňujte, s věkem rychle roste. Většina lidí neví, kde je hranice

Řada studií doložila, že většina lidí podceňuje vliv věku žen a mužů na jejich plodnost. Tělo má své biologické limity. Včasné a správné informace o plodnosti by mohly mnoha párům pomoci.

Jedna ze studií zveřejněných v lékařském časopise Human Fertility zjistila, že víc jak polovina dotázaných neví, kdy u ženy klesá plodnost a ještě méně ví, kdy výrazně klesá plodnost muže. Ve věku 35 až 39 let významně klesá plodnost žen a u mužů je to věk 45 až 49 let. Dnes ale všichni děti odkládají. Buď si chtějí užívat, nebo se chtějí zajistit. To ale už může být pozdě. V ČR má problémy s početím jeden z šesti párů. Podle lékařů jsou mladí lidé neinformovaní.

Komunikace s gynekologem

Komunikace s gynekologem by mala být mnohem důvěrnější. Měl by mít přehled o tom, zda žena plánuje otěhotnět, nebo naopak dítě v dohledné době neplánuje. Na základě toho jí může nabídnout vhodnou péči a informace. Komunikace mezi pacientkami, gynekology i praktickými lékaři ale vázne. Mezi muži a lékaři je to ještě mnohem horší. Lékaři by měli s pacientkami plodnost řešit nejpozději do 25 let, aby jim zajistili informace a zabránili dezinformacím. Podobně by měli být informováni i muži. Dnes se ale spoléhá na využití možnosti asistované reprodukce neboli IVF. Jenže ani reprodukčních kliniky neumí zázraky. Ve 42 letech je u ženy šance na otěhotnění i s pomocí IVF jen asi 10 %.

Jak je to s plodností

Nejplodnější jsou ženy ve věku 21 až 24 let, pak začne plodnost postupně klesat. Pokles se zrychluje po 30. roce a po 35. roce již plodnost rapidně klesá. Ve 45 letech je 80 % žen neplodných. Mezi 20. a 30. rokem života může problémy naznačovat nepravidelný menstruační cyklus, slabá nebo naopak příliš silná a bolestivá menstruace nebo ochlupení mužského typu. Potíže se nevyplatí podceňovat. U mužů plodnost klesá po dovršení 24 let a to dost rapidně. Rizikovým faktorem je třeba kouření, urologické záněty, křečové žíly na varlatech i porucha sestupu varlat v dětství. Tito muži by si měli nechat zavčas udělat spermiogram, a podle toho naplánovat založení rodiny, popř. zmrazit spermie.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.