Nový trend: rozvody mezi seniory. Proč chtějí podzim života trávit sami?

Statistiky jsou neúprosné – necelá polovina všech manželství se rozpadá. Nově se ale ukazuje, že rozvody bují i ve věkové kategorii nad šedesát let. Co za tím stojí?

Strach odejít z nefunkčního vztahu

Proč se lidé nad šedesát let rozvádějí a riskují, že prožijí podzim svého života o samotě? V devadesátých letech se podle Českého statistického úřadu rozvádělo ročně okolo 800 lidí, nyní je to 2500 i více. Je to dáno faktem, že starší generace byla vychovávána v době, kdy byl rozvod něčím nepřípustným. Často tak lidé žili odděleně, ale k rozvodu nedošlo. Báli se společenské stigmatizace jejich osoby, ať už ze strany rodiny nebo známých.

Život je jen jeden

Lidé stále prožívají strach z toho, aby po odchodu z nefunkčního vztahu nezůstali sami. Jsou si vědomi toho, že mohou zůstat na stáří sami, neboť je v jejich věku těžší si najít partnera. Přesto se stále více lidí rozhoduje jít raději svou cestou, než zůstávat v nefunkčním vztahu. Objevují se nové sňatky lidí nad šedesát let, k těm se ročně rozhodne na tři tisíce lidí.

Foto: Shutterstock

Statistiky vypovídají o tom, jak žijeme

Ze statistik vyplývá, že čím déle spolu manželé žijí, tím menší je pravděpodobnost, že se rozvedou. Nejvíce rozvodů se realizuje do pěti let od svatebního veselí. Někdy se ale rozvádějí i páry, které jsou spolu dekády. Problémy se nahromadily a vedly až k rozpadu vztahu.

Podle Anety Mundok Nitschové, vedoucí bezplatné telefonní linky pro seniory s názvem Život 90, se na lince nyní setkávají i s případy, kdy lidé řeší své nefuknční partnerské vztahy a snaží se najít cestu, jak být opět šťastní.

Aktivní stáří

Lidé okolo šedesátky se snaží žít aktivně. Jsou stále v produktivním věku a nejsou zatíženi zdravotními omezeními, proto si přejí svůj život užívat. Mají-li po boku partnera, který jim brání v jejich aktivitách, hledají cestu, jak z toho ven.

Míra rozvodovosti by byla o něco vyšší, pokud by byla finanční situace našich penzistů lepší. Mnohdy totiž nemají kam odejít, což je jediný důvod, proč setrvávají v nefunkčním vztahu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Život 90