Máte krásné modré oči? Nemusí to být jen výhoda, je tu vyšší riziko některých nemocí

Modré oči odjakživa přitahují naši pozornost. Je v nich něco čistého, ale také tajemného. Majitelé modrých očí jsou však podle webu All About Vision více náchylní k některým nemocem. Jaké to jsou?

Ať žije melanin!

Holka modrooká by se měla mít na pozoru nejen před potokem, u kterého podle známé lidové písně nemá sedávat. Majitelé modrých očí totiž podle webu věnovanému poznatkům o zraku, All About Vision, mají o něco vyšší riziko vzniku podmíněné makulární degenerace.

Co to vlastně je?

V modrých očích je zkrátka o něco méně pigmentu než v hnědých. Do modrých očí se tak dostane více světla a jsou proto na světlo více citlivé. I proto se vědci domnívají, že modroocí lidé mají větší pravděpodobnost, že se u nich s postupem věku vyvine podmíněná makulární degenerace.

Melanin chrání sítnici

Podle vědců se melanin v naší duhovce zasahuje o ochranu zadní části oka před tím, aby byla poškozena UV zářením nebo vysokoenergetickým viditelným modrým světlem. Tento druh světla vyzařuje slunce nebo některé umělé zdroje osvětlení. Melaninu mají modroocí o něco méně než hnědoocí, proto jsou náchylnější ke vzniku některého druhu očních onemocnění.

Foto: Shutterstock

Jaké brýle si pořídíte?

Jste majitelem modrých očí? Nošení slunečních brýlí by se pro vás mělo stát naprostou nezbytností. Samozřejmě ideální je začít si zrak chránit již v dětství, a to kvalitními brýlemi s ochranou proti UV záření.

Nebo zkuste speciální čočky

Jsou pro vás sluneční brýle nepříjemné? Zkuste začít používat fotochromatické čočky. Ty jsou zcela čiré, a přitom dokáží zachytit sto procent UV záření, které by vám mohlo uškodit.

Na jednu stranu se vědci domnívají, že světlá barva duhovky přináší vyšší riziko vzniku melanomu oka, na druhou zastávají názor, že u modrookých jedinců existuje nižší riziko vzniku šedého zákalu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Allaboutvision