Olivový olej a citron. Podpořte své zdraví jednou lžící denně

Olivový olej a citronová šťáva jsou běžnými ingrediencemi v mnoha kuchyních, zvláště těch okolo Středozemního moře. A samozřejmě i my Češi běžně používáme citrony a občas upotřebíme i olivový olej.  

Olivový olej

Olivový olej se získává vymačkáním oleje ze zralých oliv. Obsahuje vitamíny E a K a antioxidanty. Působí preventivně proti infarktům a problémům se srdcem, má protizánětlivé i protirakovinné účinky, pomáhá s hubnutím i artritidou.

Citronová šťáva

Citronová šťáva je také bohatá na antioxidanty a vitamíny, zvláště vitamín C. Podporuje imunitní systém, upravuje krevní tlak a snižuje riziko astmatu, infarktu a rakoviny

Obě suroviny jsou tedy zdravé a prospěšné i samy sobě. Co se stane, když je spojíme dohromady?

Detoxikace

Olivový olej společně s citronovou šťávou mají dle zkušeností jednotlivců detoxikační účinky. To znamená, že vyplavují toxiny a odpady, které se v průběhu času nahromadily ve vašem těle. Antioxidanty obsažené v citronové šťávě neutralizují volné radikály, které způsobují poškození buněk a přispívají k nemocem. Olivový olej ve srovnání s jiným rostlinnými oleji snižuje hladiny špatného cholesterolu a zvyšuje hladiny dobrého cholesterolu.

Foto: Shutterstock

Hubnutí

Specifické složky (v citronové šťávě vitamín C a v olivovém oleji mononenasycené mastné kyseliny) pomáhají regulovat hmotnost. Vitamín C je totiž potřeba při tvorbě karnitinu, což je sloučenina, která pomáhá s rozkladem molekul tuku.

Ledvinové a žlučové kameny

Vzhledem k již výše zmíněnému obsahu vitamínu C v citronové šťávě a skvělým vlastnostem olivového oleje co se rozkladu tuků týče, můžete tyto dvě suroviny konzumovat v rámci prevence ledvinových a žlučových kamenů. A když už vás náhodou kameny trápí, mnoha lidem se kombinace olivového oleje a šťávy z citronu osvědčila jako lidový lék.

Pokud chcete vyzkoušet, nalijte si jednou denně na lžíci olivový olej a kápněte pár kapek citronu.

Foto: Shutterstock, zdroj:Hhealthline, MedicalNewsToday