Nejrychlejší způsob, jak vyčistit radiátor uvnitř i venku

Během léta nám do oken intenzivně svítí sluneční paprsky a odkrývají nečistoty, které byly našim očím dosud skryté. Je tedy možné, že si všimnete velkého množství prachu, který ulpěl na vašich radiátorech. Vrhněte se na jeho úklid právě teď a na další topnou sezónu tak budete skvěle připraveni.

Proč radiátory pravidelně čistit

Pravidelné čištění radiátorů není důležité pouze pro dokonalou čistotu vaší domácnosti, která je nutná především v případě, že máte doma alergiky, ale také pro funkčnost topení. Prach a další chuchvalce nečistot totiž zabraňují dostatečné cirkulaci vzduchu a mají vliv na účinnost vytápění, což při vzrůstajících cenách energií není dvakrát dobrá zpráva.

Čím radiátory vyčistit

Některé radiátory jsou špatně přístupné a nemůžete je vyčistit vlhkým hadříkem nebo prachovkou. Naštěstí ale existují i další spotřebiče, se kterými to zvládnete hravě. Čím tedy můžete radiátory efektivně vyčistit? Na pomoc si pozvěte třeba parní čistič, vysavač nebo fén na vlasy. Před samotným čištěním se ale raději ujistěte, že je topení opravdu vypnuté. Než začnete radiátor čistit, položte pod celou jeho délku plachtu nebo kus látky, aby se vám případné nečistoty, které z topení mohou vypadnout, nerozutekly po celé místnosti, ale zachytily se pod topením. To platí především v případě, že vytáhnete na pomoc parní čistič. Pokud budete k čištění používat vysavač, nezapomeňte na něj nasadit správný nástavec.

Foto: Shutterstock

Jak na správný úklid

V případě, že na vašem radiátoru máte umístěnou mřížku, opatrně ji odejměte. Uděláte to tak, že vysunete bočnici celou nahoru a pak několikrát mřížkou pohnete k sobě a od sebe, aby se uvolnily i plastové háčky. Čištění topení vám tak půjde mnohem snáz. Pokud používáte doma speciální teleskopickou tyč, kterou utíráte třeba prach z poliček, můžete ji využít i na čištění radiátoru.

Foto: Shutterstock, zdroj: Housebeautiful, NYTimes