Vynikající nápoj na hydrataci těla. A není to voda

Zvláště v létě se na nás ze všech stran valí, jak důležitá je pro tělo dostatečná hydratace. Když jste hydratovaní, jste fyzicky i psychicky výkonnější, neschází vám energie, vyhnete se bolestem hlavy i ledvinovým kamenům a snáze hubnete. To vše dokáže zařídit voda. Věděli jste ale, že existuje ještě jedna tekutina, která hydratuje více a déle než voda?

Mléko udržuje hydrataci déle

Voda, ať už perlivá nebo neperlivá, hydratuje dobře a rychle. Nicméně nápoje s trochou cukru, tuku nebo bílkoviny nás udrží zavodněné mnohem déle. A takovým nápojem je právě mléko. Obsahuje laktózu, bílkoviny a tuky. To vše pomáhá zpomalit vyprazdňování tekutin ze žaludku, tím pádem udržet hydrataci po delší dobu. Mléko navíc obsahuje sodík, který zadržuje vodu v těle.

Na sladké nápoje pozor

Výše zmíněné pravidlo ale neznamená, že nápoje s vyšším obsahem cukru naše tělo zavodní lépe. Sice zůstanou déle v žaludku, ale jakmile postoupí v trávicím traktu, tenké střevo si na zpracování cukrů v nich obsažených vytáhne vodu z těla, takže hydratační účinky jsou pryč a vy máte zase žízeň. Proto to rozhodně se slazenými nápoji nepřehánějte a už vůbec ne v situaci, kdy se potřebujete zavodnit.

A co alkohol a káva?

Silné, neředěné alkoholické nápoje dehydratují. Ředěnější alkohol nebo pivo hydratuje sice hůře než voda, ale hydratuje. Slabší káva zavodní docela slušně, zatímco u káv silnějších dochází spíše k opačnému efektu. Pokud míváte po kávě žízeň, buď se pak pořádně napijte vody nebo si ji začněte mírně ředit mlékem.

Foto: Shutterstock

Jak se hydratovat zvenku?

Nejúčinnějším, nejdostupnějším a nejlevnějším hydratačním krémem je? Voda. Když budete pít dostatek vody, projeví se její účinky i na vaší kůži. Kromě pokožky voda pomáhá lubrikovat také klouby.

Kolik vody denně máme vypít?

Mužům se doporučuje přijmou 3,7 l vody denně, ženám 2,7 litru. V tomto objemu je zahrnut i příjem vody z jídla a ostatních nápojů, což tvoří zhruba 20 %. Čisté vody tedy vypijte minimálně 2 l denně. Svému tělu jen pomůžete.

Fotot: Shutterstock, zdroj: cbnews, Healthline, Mayoclinic