Orchideje nezalévejte vodou, ale kávou. Odmění se vám nádherným květem

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, které toho ke spokojenosti až tolik nepotřebují a přesto nám dokážou udělat radost krásnými květy. Pokud chcete, aby i vám orchidej dělala parádu, začněte ji místo obyčejné vody zalévat kávou. Až uvidíte ten rozdíl, oněmíte úžasem!

Proč zalévat exotické orchideje kávou?

I když je orchidej poměrně běžná pokojovka, málokdo si uvědomuje, že jde ve skutečnosti o exotickou rostlinu. Jsou krásné na pohled, mohou hýřit všemi možnými barvami a když bohatě kvetou, je radost se na ně dívat. Napadlo by vás někdy zalévat je kávou?

Možná právě teď vrtíte hlavou a dokonce ani nevíte, k čemu je to dobré. Klasická turecká káva, které se lidově přezdívá “turek”, obsahuje logr, který je výborným zdrojem draslíku. Draslík je pro rostliny celkově velmi důležitý.

Orchidejím svědčí draslík

Draslík dokáže vzpružit i takovou orchidej, kterou už jste pomaličku odsoudili k zahubení. Nejenže jim dodá tzv. krev do žil, ale především podporuje kvetení. A kdo by nechtěl, aby mu orchidej doma na parapetu nebo na poličce krásně nekvetla?

Foto: Shutterstock

Dejte rostlině to, co potřebuje

Při péči o orchidej platí jedno zásadní pravidlo: zalévat, ale nepřelévat. Proto uděláte nejlépe, když rostlinu pravidelně ponoříte do odstáté vody a necháte ji, ať si vezme přesně tolik zálivky, kolik potřebuje. Do vody můžete přidat logr z převařené turecké kávy. V této směsi poté nechte orchidej 5 – 30 minut. Poté nechte květinu okapat a vraťte ji zpět na místo.

Lze použít i rozpustnou kávu?

Ano. Pokud patříte k lidem, kterým klasický turek nechutná, ale rádi pijete kávu rozpustnou, i tu můžete svým orchidejím dopřát. Uvařte kávu tak, jak jste zvyklí, nechte ji vystydnout a poté smíchejte s odstátou vodou. Touto zálivkou poté rostlinu zalijte, nebo se řiďte postupem zmíněným výše.

Těšit se budete nejen z krásných květů

Přidáváním kávy do vody zaručí vašim orchidejím nejen krásné květy, ale změny zpozorujete i na listech. Ty získají sytě zelenou barvu, budou krásně lesklé a pevné. Květy nejenže budou pestřejší svými barvami, ale určitě vás potěší i fakt, že bude trvat déle, nežli tahle paráda uvadne.

Foto: Shutterstock, zdroj: Everydayorchids, Nature-and-garden, Southeastagnet