5 benefitů, které přinese šálek kávy před cvičením

Ať už jste ve fitness nováčkem nebo dlouholetým sportovcem, jistě vás překvapí jeden z nejlepších předtréninkových nápojů, který si můžete dát.

Nemusíte ho náročně hledat, stačí zajít do kavárny a dát si šálek svého oblíbeného kafe – bez smetany a cukru. Nejenže vám dodá energii, ale má i celou řadu zdravotních výhod, které vám pomohou maximalizovat vaše výsledky v posilovně.

Podívejte se na těchto pět důvodů, proč je čas posílit svůj trénink černou kávou.

Pomáhá odbourávat tuky

Asi největší výhodou kávy před tréninkem je její schopnost spalovat tuky. Káva, pokud je konzumována před cvičením, může způsobit, že tukové buňky budou využívány jako zdroj energie namísto glykogenu. 

Vysoké množství kofeinu v černé kávě také zvyšuje váš metabolismus, díky čemuž spálíte během dne více kalorií. Konzumace kávy před cvičením tento účinek ještě zvyšuje.

Jako bonus působí kofein a další sloučeniny obsažené v kávě jako prostředek potlačující chuť k jídlu, takže celkově sníte méně.

Zvyšuje výkonnost

Několik studií prokázalo souvislost mezi příjmem kofeinu před cvičením a zvýšeným sportovním výkonem. 

Uvádí se, že sportovci mohou po konzumaci kofeinu trénovat s větším výkonem nebo trénovat déle.

Jiná studie zjistila, že subjekty, které před během na 1 500 metrů na běžeckém pásu konzumovaly kávu, dokončily svůj běh v průměru o 4,2 sekundy rychleji než skupina s vodou.

Foto: Shutterstock

Zlepšuje soustředění

Stejně jako by si mnozí z nás dali kávu pro úspěšný den v práci, také vám pomůže překonat náročné tréninky. 

Černá káva také zvyšuje duševní soustředění, takže váš trénink bude produktivní a efektivní a na konci z něho budete mít radost.

Snižuje bolest svalů

Studie prokázaly, že osoby, které před cvičením konzumovaly kávu, pociťovaly během tréninku menší bolest svalů než jejich protějšky, které kávu nekonzumovaly.

Z toho plyne? Při silovém tréninku můžete absolvovat více opakování při vyšší zátěži a při kardio tréninku můžete běžet rychleji a déle.

Zabraňuje onemocnění

Další výhodou pití kávy je, že pomáhá chránit tělo před nemocemi. Káva obsahuje vysoké množství antioxidantů, které chrání tělo před poškozením. 

Konzumace kávy údajně chrání tělo před cukrovkou, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou a některými formami rakoviny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Greatist, Frontiersin, Ncbi