Ovládněte ovulační kalendář a využijte ideální dny k početí. Není to vůbec složité

Ovulační kalendář, který najdete na internetu, vám orientačně zobrazí vaše plodné dny až na 6 měsíců dopředu a přibližné datum porodu v případě, že by v těchto dnech došlo k početí. Stačí zadat potřebná data do ovulační kalkulačky pro výpočet ovulace a plodných dnů a počkat na výsledky.

Ovulační kalendář udává přibližná data. Pokud máte nepravidelnou menstruaci, může být výpočet ovulace i plodných dnů nepřesný. Můžete si měřit tělesnou teplotu, zaměřit se na texturu poševního hlenu, nebo si zakoupit ovulační testy.

Sledování teploty

Po uvolnění vajíčka z vaječníku uprostřed menstruačního cyklu vzniká na vaječníku žluté tělísko, které vyrábí hormon progesteron. Řídí proměnu děložní sliznice, aby byla připravena k přijetí a uhnízdění oplodněného vajíčka a zvyšuje teplotu o 0,2 až 0,4 °C až do následujícího menstruačního krvácení. Zvýšení teploty potvrdí, že ovulace proběhla. U 80 % případů teplota stoupne ze dne na den, u 20 % se zvyšuje v průběhu 2. až 3. dnů. Pokud ovulace nenastane, teplota je stejná celý cyklus.

Jak měřit teplotu

Teplota je závislá na příjmu potravy, především teplých nápojů. Teplotu měříme ráno bezprostředně po probuzení, vždy na stejném místě, ve stejnou dobu, v ústech 5 minut, v konečníku nebo pochvě po dobu 3 minuty. Teplotu si zapíšeme vždy do speciálního menstruačního kalendáře s označovanou stupnicí a to nám vykáže dvoufázovou křivku. V první polovině cyklu je křivka nižší a ve druhé vyšší.

Neplodné dny

Použijte následující pravidlo. Pokud naměříte ve třech po sobě následujících dnech teplotu vyšší než v šesti předcházejících dnech, nastupuje neplodné období až do začátku příští menstruace. Jde o průměry naměřených hodnot a malé jednodenní výkyvy nejsou důležité. Po třech dnech zvýšené bazální teploty v ženských rodidlech pravděpodobně nepřežívá oplození schopné vajíčko.

Sledování hlenu

Hlen z děložního hrdla se v poševním vchodu ve dnech po menstruaci tvoří hustý, v menším množství a často neznatelný mezi stydkými pysky. Jde o tzv. suché dny. Když se blíží ovulace, je hlen řidší, vodnatý, kluzký, tažný, ve větším množství a dobře hmatný mezi stydkými pysky. Ulpívá na toaletním papíru a vytáhnete jej mezi prsty i na několik centimetrů. Změny jsou patrné hlavně 3 dny před ovulací a 2 dny po ní. Jde o nejplodnější období menstruačního cyklu. Pak přijdou suché dny.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *