Muži začínají ztrácet plodnost už ve 24 letech. Šance na potomka pak rychle klesá

Odborný vědecký časopis European Journal Of Human Reproduction zveřejnil znepokojivou zprávu. Britští vědci v rámci studie zjistili, že se u mužů po dosažení 24 let spustí v organismu mechanismus, který vede k postupnému snižování plodící schopnosti. To muže asi příliš nepotěší. Současně je to znepokojující zpráva pro celou populaci.

Vědecký tým sledoval 8 500 manželských párů, které plánovaně měly děti. Ukázalo se, že muži starší 24 let většinou nebyli schopni oplodnit svou ženu v průběhu jednoho roku. Závěrem tohoto statistického zkoumání tedy je, že muž ve věku 25 let má už asi jen poloviční šanci počít dítě během jednoho roku, v porovnání s o rok mladším mužem.

Průzkum potvrzuje dřívější zjištění

Podobné výzkumy byly prováděny už i dříve. Ve studiích se však spíše sledovaly nepřímé faktory, jako je například kvalita spermatu, která je odpovědná za plodnost neboli fertilitu. Jestliže je ale v tomto případě pojem fertilita vnímán jako oplodnění vůbec, plodící schopností je míněna jako možnost počít dítě během určité doby. V dřívějších dobách se také odpovědnost za schopnost a neschopnost počít dítě přenášela spíše jen na ženu. Mužská schopnost oplodnění se stále velmi podceňuje, nezjišťuje a neřeší. Umělé oplodnění, které je velmi zatěžujícím procesem na ženské tělo pak často podstupují i zcela zdravé ženy. Výzkumy prováděné v současnosti stále více dokládají, že mnohem slabší a ovlivnitelnější složkou v celkovém procesu plození je nakonec právě muž. Muži sice produkují spermie po celý svůj život, jejich kvalita je ale velice slabá.

Úbytek testosteronu

Stále se také mluví o tom, že u mužů se stále více zaznamenává úbytek testosteronu, což nesouvisí jen s přibývajícím věkem. Při úbytku testosteronu se navíc objevuje i zhoršená plodnost. Testosteron pak velmi významně ovlivňuje produkci semenných tekutin, které pomáhají s pohyblivostí spermií. Čím více tedy má muž testosteronu, tím více se mu v těle vyrábí spermií i tekutiny, a naopak čím méně má tohoto hormonu, tím ve více snižuje jejich tvorba, dochází k nižšímu výronu semene a nižší pohyblivosti spermií při ejakulaci. V důsledku tohoto jevu se navíc omezuje i mužova plodnost.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *