Padla další hranice. 74letá žena porodila dvojčata, otci je 80 let

Medicína dokáže opravdové zázraky. Otázkou je, zda se dějí na správném místě a zda nejde jen o nebezpečné pokoušení hranic možného. Spíše do této oblasti bychom zařadili počin indických lékařů, kteří pomohli 74leté ženě porodit dvojčata. Erramatti Mangayamma se tak stala nejstarší známou matkou na světě. Jejímu manželovi jménem Rajarao je 80 let. Společně žijí v malé vesnici v oblasti východního Godavari.

Faktem je, že tento pár se pokoušel 60 let počít přirozenou cestou, což je skutečně obdivuhodné. Nabízí se pochopitelně otázka, proč nevyhledal pomoc odborníků alespoň o pár desítek let dříve. Zde však jistě hraje roli nízká vyspělost indického lékařství, kde nejsou metody asistované reprodukce tak běžně k dostání jako u nás. Každopádně, oba senioři podstoupili první cyklus IVF letos v lednu – a ihned úspěšně.

Vzhledem k věku ženy bylo třeba použít darovaná vajíčka. Dvojčata se následně narodila císařským řezem. “Bylo to plynulé, protože zde nebyly žádné zdravotní komplikace,” uvedl podorník, Dr. Umasankar z nemocnice v Ahalyi. “Každý z kojenců váží přes 2 kila a jsou zdraví.” Ani v případě novopečené matky nepředpokládá lékař vážné poporodní problémy.

Jeden pár se tak dočkal vysněných dětí a nám nezbývá než se ptát – jak daleko může věk rodičky ještě zajít?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *