Papírové utěrky a kartony od vajíček nevyhazujte, ještě je můžete použít. Jsou důležitější než jste si mysleli

Papírové utěrky nebo kartony od vajíček se vyskytují v každé domácnosti. Většinou pro ně nenalézáme větší využití a nekompromisně putují do koše. Jde to i jinak. Dejte jim správné využití.

Zdroj celulózy

Papírové utěrky nebo obal od vajíček jsou cenným zdrojem celulózy. Většinou se u nás doma ani nezahřejí a ihned putují do koše. Utěrky se hodí k běžnému úklidu kuchyňské linky, ale také pro úklid a údržbu jídelního prostoru. Mnozí z nás si do nich utírají ruce, aby předešli zašpinění čistých kuchyňských utěrek.

O tom, jakou funkci mají přeložky od vajec, snad nelze ani diskutovat. Pokud je nepoužijeme jako základ rukodělných výrobků se svými malými dětmi, většinou končí v popelnici.

Přitom se obě tyto suroviny zdají být skvělým tipem pro zdroj celulózy. Hodí se na dvě základní využití.

Žížalí čaj

Pokud ještě doma nemáte vermikompostér, jeho pořízení zvažte. Vlastní násadu žížal si dnes můžete pořídit i po internetu a nádobu si vytvoříte buď sami z několika kyblíků, nebo se dá vermikompostér také snadno pořídit.

Žížaly se vám budou neúnavně starat o proměnu vašich rostlinných organických odpadků v důležitou a prokypřenou zeminu, kterou následně můžete použít pod své rostliny. Kromě toho se jejich produktem stane i takzvaný žížalí čaj. Jde o tekutinu, kterou budete zachytávat. Vzniká právě rozkladem živin ze zbytků a je velmi užitečná. Slouží jako přírodní hnojivo pro pokojové rostliny.

Jako základ pro vermikompostér se hodí právě celulóza. Střídáte vrstvy celulózy, tedy utěrek z papíru, přeložek od vajec, nebo ruliček od toaletního papíru, zeminy a zbytků. Žížaly se postarají o zbytek. Jedno je jisté – papírové utěrky a obaly od vajec již nevyhodíte.

Foto: Shutterstock

Kompost, na který budete hrdí

Kompostování je další možnost, jak si zcela přirozeně pořídit vlastní výživný substrát pro své květiny a plodiny. Bohatý kompost se vám podaří, když budete prokládat organické zbytky právě celulózou. Nebojte se přitom na kompost vyhodit ani papírové utěrky se zbytky oleje. V množství kompostu se snadno rozloží.

Foto: Shutterstock , zdroj: Conserve-energy, Hobbyfarms