Oblovka je nejméně náročný domácí mazlíček. Co musíte dodržet?

Přejete si domácího mazlíčka pro sebe nebo své děti, ale ze začátku byste jim nechtěli pořizovat zvíře, o které je nutné se starat a věnovat se mu několik hodin denně? Pořiďte si oblovku.

Dobrý den, očka ven

Když se k vašemu mazlíčkovi přiblížíte ve večerních hodinách, uvítají vás dvě zvědavá očka. Můžete si mazlíčka vzít na dlaň a pohladit jej jemně na jeho dlouhém tělíčku. Bude na vás zvědavě pokukovat, samozřejmě se také o pár kousků posune. Když budete mít na dlani něco k snědku, určitě si s chutí dá. Nebude vás v noci budit, hlučnost není jeho přirozenou vlastností. Ke štěstí mu stačí málo.

Oblovka žravá je suchozemský plž, který má svůj původní domov v tropických lesích střední Afriky. Jedlík je to velký, dospělý šnek dorůstá až do váhy půl kilogramu. Na to si ale musíte ještě několik měsíců počkat.

Zázemí pro mazlíčka

Oblovka bude potřebovat dostatečně velký výběh. Mnoho chovatelů se spoléhá na plastové boxy s víkem, které nechávají po většinu dne otevřené. Když už budete víko zavírat, je dobré, aby v něm bylo vyvrtáno mnoho otvorů.

Snažte se vycházet z toho, jak jste se cítili během karantény zavření doma a pořiďte šnekovi skutečně velký výběh. Snažte se jej z terárka často brát ven, přes letní měsíce bude vaším spokojeným kamarádem ve výběhu na zahradě, doprovodí vás na výlet.

Na dno výběhu vložte lignocel, tedy kokosový substrát, který koupíte za pár korun v každém zverimexu. Lignocel byste měli udržovat stále vlhký. Většinou se zalévá vařicí vodou, kdy nabobtná. Následně jej nechejte zchladnout. Oblovka se ráda skryje a zahrabe.

Foto: Shutterstock

Dobrou chuť

Pro správný vývin reprezentativní ulity se snažte šnekovi neustále nabízet vápník. Ten oblovka vstřebává celou svou nohou. Nemusíte rozhodně šetřit. A můžete podávat první menu. Zelenina všeho druhu mu bude dokonale chutnat. Listy od ředkviček, mrkve, kedlubny, řepy, nebo pampeliškové listy a salát, na tom si oblovka dokonale pochutná.

Ve výběhu by měla být i plastová miska s vodou. Obecně se snažte volit spíše plast, abyste šnekovi neublížili. Keramická nádoba na něj může spadnout, když se bude pohybovat po výběhu. Poškozená ulita se dává dlouho dokupy. Mazlíček s vámi bude i více než dvacet let.

Oblovka by se nikdy neměla dostat do volné přírody. Miminka tedy nesmíte vypouštět ven. Znamenaly by katastrofu nejen pro naše domácí šneky, ale také pro zemědělství.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSprucePets