Lidé netuší, jakým směrem položit plovoucí podlahu. Pak jsou z výsledku zklamaní

Pokládku plovoucí podlahy si v mnoha případech zajišťujeme sami. I pokud se bude jednat o pokládku firmou, rozhodnutí o tom, jakým směrem ji položit, bude ve finále na nás. Jakými pravidly se řídit?

Dřevo, vinyl, ale i další materiály

Pokládka podlahy se řídí několika základními tipy. Nejprve je samozřejmě potřeba srovnat podklad a vybrat si vhodný dekor, který bude korespondovat s barevným tónem nábytku i celkovým stylem místností. Když máte vše připraveno, je možno začít s pokládkou. Technicky je jedno, jak budete podlahu orientovat. Řídíte se proto vkusem. Jaká jsou doporučení?

První tip: Hlavní zdroj světla

Postavte se do místnosti a všímejte si, kde se nachází hlavní zdroj světla. Světlo zvýrazní delší strany dílů a vytvoří na podlaze dojem delších prken. Proto mnoho lidí pro optickou pohodu volí směr pokládky souběžně se zdrojem světla.

Druhý tip: Všechny místnosti stejně

Na jednom patře by měl v ideálním případě být směr pokládky ve všech místnostech stejný. Vytvoříte tak kompaktní podlahu, která vypadá dobře opticky. Nejste si jisti, ze které místnosti vycházet a kterou naopak přizpůsobit? Volba by měla padnout na místnost, ve které jste nejčastěji. Typicky se jedná o obývají pokoj.

Foto: Shutterstock

Třetí tip: Rozhodují schody

Nejste si stále jisti, jakou možnost zvolit v prvním patře budovy? Odrazit se můžete také od schodů, které jsou z totožného materiálu, nebo v podobném dekoru. Schody by měly být opticky navázány na podlahu v místnosti, kam vedou. I podle toho se může rozhodnout, jakým směrem budete pokládat podlahu ve zbytku bytu.

Čtvrtý tip: Balkónové dveře jako výchozí bod

Vstupujete do domu často pomocí francouzského okna nebo balkónových dveří. Podlahová krytina se může zasunout do otvoru v rámu, nebo se bude ukončovat před rámem a mezera se skryje pomocí ukončovací lišty, případně se skryje silikonem v barvě podlahy. V tomto místě bychom měli s pokládkou začínat, aby se nám podlaha dobře pokládala v celém bytě. I to je možnost.

Směr pokládky je technicky nedůležitý. Záleží na vašich konkrétních preferencích.

Foto: Shutterstock, zdroj: WoodFloor