Jak z utěrek odstranit i ty nejodolnější skvrny. S tímto návodem budou i zaprané utěrky zase jako nové

Utěrky jsou v domácnosti asi nejvíce namáhané tkaniny. I když je pravidelně pereme, většinou se nám nepodaří udržet je dlouhodobě jako nové. Běžný prací prášek i nízké teploty při praní si s odolnými skvrnami neporadí. Mastnota a skvrny od barevných jídel jsou pak na čištění opravdovým oříškem.

Dejte jim druhou šanci

Než se však rozhodnete zaprané utěrky vyhodit, zkuste jim dát ještě jednu šanci. Existuje několik účinných postupů jak si poradit i s těmi nejodolnějšími skvrnami. Zbavíte se tak skvrn od ovoce, kávy, mastnoty, omáček a jiných těžko pratelných skvrn. Připravte si domácí čistící prostředek, ze surovin, které máte doma.

Olejová lázeň

Přichystejte si kyblík nebo hrnec s 5 litry opravdu horké vody. Ve vlažné vodě recept nebude fungovat. Rozmíchejte v ní 2 lžíce slunečnicového nebo olivového oleje, 2 lžíce jedlé sody a hrnek prášku na praní nebo pracího gelu. Můžete přidat i 2 lžíce bělidla. Ale pozor na barevné utěrky, ty by bělidlo mohlo poškodit.

Utěrky nechte ve směsi odmočit aspoň 12 hodin. Poté je důkladně propláchněte a vyperte v pračce. Stačí i na 40 – 60 °C. Pro lepší výsledek je dobré utěrky ještě vyvařit nebo vyprat na nejvyšší teplotu. Oleje ve směsi se bát nemusíte, účinně rozpouští odolné skvrny. V takto malém množství však nezanechá na utěrkách fleky a mastnota se z nich bez problémů vypere.

Octový přípravek

Další účinná směs, kterou můžete použít, využívá octové síly. Doporučujeme použít bílý kvasný 10% ocet. Pokud ho neseženete, použijte ten klasický. Ve velkém hrnci uvařte 12 litrů vody. V ní rozpusťte 3 lžíce práškového bělidla, 3 lžíce octa, 3 lžíce slunečnicového oleje a půl hrnku pracího prostředku.

Vše dobře promíchejte a utěrky do vody namočte. Nechte působit přes noc. Poté důkladně opláchněte a vyperte v pračce. Ocet si účinně poradí s mnoha skvrnami a navíc utěrky dezinfikuje, likviduje plísně a jiné choroboplodné zárodky.

Foto: Shutterstock

Péče o utěrky

Pokud chceme, aby nám utěrky sloužily co nejdéle, musíme dodržovat některá pravidla. Už při samotném nákupu volte utěrky z kvalitního materiálu. Utěrky používejte jen na čisté nádobí nebo vysušení čistých povrchů. Na setření špinavé linky používejte hadřík nebo papírové utěrky.

Před praním utěrek vytřiďte ty, které se podařilo opravdu zašpinit. Dokud není skvrna zapraná, můžete utěrku celkem lehce zachránit. Odmočte ji v teplé vodě a poté předeperte v ruce se žlučovým mýdlem. Nevzniknou vám tak zaprané skvrny, se kterými se hůře bojuje.

Na skvrny od krve a vína však reagujte ihned, dokud nezaschnou. Skvrny od vína posypte solí a nechte chvíli působit, poté doperte v ruce. Skvrnu od krve posolte a hned ji předeperte ve studené vodě. Máte tak velkou šanci, že tyto odolné skvrny nezůstanou na utěrce trvale.

Foto: Shutterstock, zdroj: Creativehomemaking, Wikihow