Pěstujte černou mrkev. Tento přírodní antioxidant sníží i váš cholesterol

Černá mrkev není v našich končinách příliš známá a ač se zdá, že se jedná o přešlechtěnou odrůdu, opak je pravdou. Tmavá mrkev je jednou z původních odrůd, která byla pěstována na území dnešního Afghánistánu před 5000 lety. Je tak předkem nám dobře známé oranžové mrkve, která vznikla šlechtěním tmavé a bílé mrkve. Oranžová mrkev má vysoký obsah betakarotenu, kdežto tmavá má vyšší obsah antokyanů.

Na co využít černou mrkev

Černá mrkev je typická pro území Afghánistánu, Pákistánu, Indie, Turecka a Číny. Je sladká a má jemnou kořeněnou chuť. Můžete ji použít do stejných jídel, jako mrkev oranžovou. Pozor si dejte pouze na to, že černá mrkev barví, takže vaše polévka může získat fialový nádech. Z černé mrkve můžete připravit dušenou zeleninovou přílohu, pomazánku nebo ji jíst jen tak. Extrakt z černé mrkev se používá v potravinářství jako přírodní barvivo a v Turecku se z ní vyrábí tradiční nápoj Salgam.

Jak vypěstovat černou mrkev

Černá mrkev se u nás běžně neprodává, proto si ji vypěstujte sami ze semínek, které zakoupíte v zahradnictví. Není to nic složitého. Semena vysévejte přímo do země, do připravených řádků od dubna do června. Semena byste měli vysévat do hloubky 1–2 centimetry. Mrkev pravidelně zalévejte a její okolí zbavujte plevele, aby nebral rostlinkám živiny. Ideální je pěstovat černou mrkev v půdě s pH 6–6,5. Půda by zároveň neměla být příliš dusíkatá. Černé mrkvi svědčí teplota kolem 20 °C a větrná prostranství.

Foto: Shutterstock

Vliv černé mrkev na zdraví člověka

Černá mrkev obsahuje velké množství antokyanů. Tyto látky snižují hladinu LDL cholesterolu i regulují inzulín a glukózu v těle. Černá mrkev obsahuje vitamíny A, C a E, vápník, železo, zinek, selen a spoustu antioxidantů. Najdete v ní i vysoký obsah vlákniny, která působí příznivě na trávicí systém. Mrkev je nejlepší jíst tepelně upravenou, jedině tak z ní dostanete maximální množství živin.

Foto: Shutterstock, zdroj: NourishDoc, PrajaktaVegPower