Pigmentové skvrny mohou zmizet i bez chemie

Pigmentové skvrny jsou běžným typem hyperpigmentace. Hyperpigmentace je stav, který způsobuje ztmavnutí pokožky. Hyperpigmentace sama o sobě není zdraví škodlivá, ale lidé ji pochopitelně považují za docela velký estetický problém. Dají se stařecké skvrny nějak vyřešit?

Samozřejmě existují lékařské a chemické cesty, jak pokožku vylepšit (chemický peeling, laser), ale pokud byste se nejdřív rádi vydali cestou přírodnější, vyzkoušejte následující tipy.

Jablečný ocet

Průzkumy ukázaly, že jablečný ocet díky obsahu kyseliny octové dokáže zesvětlit pokožku. Použijete ho tak, že smícháte jablečný ocet a vodu v poměru 1:1. Roztokem potřete tmavé skvrny a necháte 2-3 minuty působit, nakonec opláchnete vlažnou vodou. Pro dosažení požadovaného výsledku opakujete dvakrát denně.

Aloe vera

Aloe vera obsahuje aloin, přírodní depigmentační sloučeninu, která prokazatelně zesvětluje pokožku. Pomůžete si tak, že aloe vera gel nanesete před spaním na postižená místa. Druhý den ráno opláchnete teplou vodou. Tento postup budete opakovat tak dlouho, dokud se pleť nezlepší.

Zelený čaj

Kupte si extrakt ze zeleného čaje a aplikujte jej podle pokynů. Pak můžete zkusit také použít přímo čajové sáčky, i když na účinnost tohoto postupu výzkumy zatím chybí. Sáček zeleného čaje nechte 3-5 minut louhovat v převařené vodě, pak ho vyndejte a nechte vychladnout. Vlažným sáčkem si přetřete tmavé skvrny. Opakujte dvakrát denně.

Černý čaj

Studie na morčatech ukázala, že černý čaj zesvětluje tmavé skvrny. Výsledky byly zřetelné už po měsíci. Domácí odvar si vyrobíte jednoduše. Jednu lžíci listů černého čaje nasypte do hrnku plného převařené vody. Louhujte dvě hodiny, následně přeceďte. Do roztoku namáčejte vatový tamponek a aplikujte na pigmentové skvrny. Opakujte dvakrát denně, šest dní v týdnu po dobu jednoho měsíce.

Foto: Shutterstock

Mléko

Mléko, podmáslí, a dokonce i kefír díky kyselině mléčné zesvětlují zabarvení kůže. Postup je jednoduchý. Namočte vatový tamponek do mléka a dvakrát denně potírejte problémová místa. Pokračujte tak dlouho, dokud neuvidíte výsledky.

Červená cibule

Běžná součást mnoha komerčně dostupných krémů pyšnících se zesvětlením pokožky a jizev. Vysušená slupka červené cibule dle výzkumů pleť účinně zesvětluje. Proto investujte trochu energie do hledání a najděte krém přímo určený na hyperpigmentaci, který obsahuje červenou cibuli (allium cepa), ten pak používejte dle pokynů na obalu.

Co pigmentaci způsobuje?

Možná vás zajímá, kdo nebo co je za vaši pleť zodpovědný. Stárnutí, genetika, poškození sluncem, určité druhy léků, těhotenské hormony, některé choroby, snížená funkce štítné žlázy nebo nedostatek vitamínů. Ale nezoufejte, příroda je mocná a medicína pokročilá, máte velkou naději na sjednocenou pokožku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, ClearSkin