Poznejte zlato od padělku snadno a rychle. Už vás nikdo neošidí

Pokud chcete sobě nebo někomu blízkému koupit zlatý šperk, věnujte pozornost několika věcem, díky kterým si domů neodnesete padělek, ale opravdu cennou věc. 

Podívejte se na recenze

Máte v plánu koupit cokoliv ze zlata? Především nikdy nenakupujte u neověřených prodejců. Velmi snadno byste mohli naletět. Vždy si najděte na daný obchod nebo prodejce recenze, a pokud si nejste jisti, vydejte se raději někam jinam.

Puncovní značka je základ

Máte-li doma zlatý šperk a chcete-li si být jisti tím, že je opravdu zlatý, mrkněte se, co je na něm vyraženo. Všichni jistě víte, že každý zlatý šperk na sobě nese označení v podobě puncovní značky. Jedná se o malý symbol, na kterém je vyobrazena hlava labutě nebo hlava kohouta. Znamená to, že byl daný výrobek zkontrolován puncovním úřadem. Tyto šperky jsou stoprocentně v pořádku. Jednu z těchto značek nesou všechny šperky, které byly vyrobeny na našem území a váží více než 0,5 gramu. 

Lehčí kousky zlata, které neváží ani 0,5 gramu, na sobě nesou výrobní a číselnou značku ryzosti, o kterou se však už stará výrobce sám, takže jistotu pravosti v tomto případě nemáte žádnou. My ale známe způsoby, jak zjistit, máte-li v ruce zlato, či ne.

Foto: Shutterstock

Udělejte si snadný test

Jestli chcete vědět, zda máte v rukou pravé zlato, namočte ho na nějakou dobu do vody. Zlato by se nemělo nijak změnit a rozhodně by nemělo začít rezivět. Pokud začne, máte v rukou jednoznačně padělek. Další možností je vyzkoušet test s dlaždicí. Když budete se zlatým šperkem třít o keramickou dlaždici bez glazury, neměl by na ní zanechat žádnou stopu. Pokud to tak je, můžete si být jisti, že jde o zlato. Někdo zkouší také test s magnetem. Zlato není magnetické, ale ani v případě pozitivního výsledku si nemůžete být jisti pravostí šperku. Mohl být totiž vyroben ze zcela jiného nemagnetického materiálu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Forbes, wikiHow