Prostředky určené pro miminka pro ně nemusí být vhodné. Četba etiket rozkryje překvapivé informace

V dnešní době klamavých reklam je velice těžké nenaletět obchodníkům a zachovat si čistou hlavu. Je důležité, abychom se nenechali oklamat, ale zkusili si osvojit důležitou dovednost, a to schopnosti číst etikety a pátrat po informacích do větší hloubky a nespokojit se s klamavým reklamním sdělením v podobě hezkých obrázků a líbivých sloganů.

Každá nastávající maminka chce mít pro svého drobečka vše dokonale nachystané a s tím souvisí i praní prádla a výběr vhodného pracího prostředku pro ty nejmenší, kteří se rodí s hodně citlivou pokožkou. Čisté a voňavé miminko je vizitkou každé maminky, ale na druhou stranu špína neobsahuje karcinogenní látky, které mohou být nebezpečné životu nejen pro vaše miminko, ale i vás samotné.

Ne všechny prací prášky, které na sobě mají uvedeno „Sensitive“ jsou vhodné pro novorozené děti. Ani s obrázkem miminka na obalu. Toto označení může mít prací prostředek uvedeno třeba jen proto, že jemně voní.

Přehled látek na které bychom si měli dát velký pozor

Methylisothiazolinone (MI): Může vyvolat alergickou reakci kůže, očí, plic. Dráždí pokožku a odborníci tvrdí, že může způsobit i infarkt myokardu. Od června 2015 platí zákaz samostatného použití této látky v kosmetice, která se neoplachuje.

Benzisothiazolinone (BIT): Je syntetická, bílá až žlutá pevná látka, používá se převážně jako antimikrobiální látka a konzervant. Není vhodná pro citlivou dětskou pokožku a vyvolává vyšší riziko vzniku dermatitidy.

Bronopol (INN): Konzervační látka, která je silným alergenem. Není vhodná do kosmetických produktů určených kojencům. Pro kůži je tato látka toxická a po vdechnutí také pro imunitní systém. Citlivost pokožky se díky této látce zvyšuje a může vyvolat kontaktní dermatitidu.

Methylisothiazolinone (MI) a methylchloroisothiazolinone (MCI): MI je toxický biocid, tj. látka likvidující mikroorganismy. MCI likviduje bakterie, plísně a kvasinky. Vedlejšími účinky methylchloroisothiazoline je dráždivost. Ve vyšších koncentracích může dráždit osoby s citlivou vlasovou pokožkou. Látka může poškozovat nervový systém a proto může stejným způsobem ohrožovat i vyvíjející se plod. Může způsobit alergické reakce očí, kůže a plic.

Aniontové povrchově aktivní látky: Tato látka je bezpečná pro citlivou pokožku.

Neiontové povrchově aktivní látky: Dobře se rozpustí ve vodě a nejsou nebezpečné pro citlivou pokožku.

Fosfonáty: Změkčovače vody. Užívají se ke stabilizaci bělící látky. Mají negativní ekologický dopad, proto jsou dnes v pracích prostředcích postupně nahrazovány o trochu méně problematickými zeolity, které na sebe z ostatních přítomných chemikálií vážou a pak uvolňují těžké kovy (při kontaktu se solemi) – kontaminují tím zejména mořskou vodu v ústích řek. S potem se tak dostávají z vypraného oděvu přes pokožku do našeho těla, kde jsou schopné vyvolávat poruchy imunitního systému.

Dalším problémem této látky je, že je v detergentech obsaženo velké množství dalších látek, které ve spojení se zeolity, nebo dalšími přítomnými látkami, mohou toxicitu ještě více zvyšovat. Všechny tyto látky není možné v laboratorních podmínkách testovat a to i s ohledem na výrobní tajemství výrobců.

Optické rozjasňovače: Přidávají se pro klamavý efekt zářivě bílého prádla, díky lomení světla oblečení vypadá lépe ačkoliv lépe vypráno není. Látka může způsobovat kožní problémy.

Enzymy: zvyšují účinnost odstranění skvrn i při nižších teplotách do 60 °C, pak jsou již neúčinné.

Je smutné, že v Evropské unii je stále povoleno testování pracích a čisticích prostředků na zvířatech. Hledejte tedy výrobky označené logem HCS/HHPS se symbolem králíka.

Gel nebo prášek?

Prací gely perou obecně hůře než prací prášky a objevují se v nich pro děti méně vhodné látky, které způsobují podráždění pokožky, nebo dermatitidu. Obecně se doporučuje prádlo dvakrát vymáchat, ale to pak můžete použít jakýkoliv běžný prací prostředek. Najdou se ale samozřejmě i výjimky, jako například hypoalergenní prací gely na kojenecké prádlo.

Podle látek obsažených v pracích prostředcích můžete poznat hned několik faktorů. Například zda látka vyvolá podráždění pokožky, nebo zda je látka ještě účinná při praní na více jak 60 °C pokud to prádlo vyžaduje (pleny apod.). Proto jsou prací gely svým složením vhodné pouze pro praní do 60 °C.

Závěrem

Prací gely nevhodných látek neobsahují velké množství, přesto ale můžou citlivou pokožku novorozence podráždit. Kýženého výsledku dosáhnete i s pracími gely, které nevhodné látky neobsahují, případně neperou o moc hůře než gely s nevhodným složením.

Skvělou variantou místo pracího prášku je vyzkoušet přírodní alternativy na bázi rostlinných výtažků. Velmi oblíbenou volbou jsou mýdlové ořechy na praní, které přidáte v bavlněném sáčku přímo do pračky. Jejich skořápky obsahují saponin, který vytváří mýdlovou pěnu a jsou šetrné k životnímu prostředí a pokožce. Prádlo je z hlediska vůně neutrální, ale je možné přidat esenciální vonné oleje, které jsou navíc přírodním antibiotikem.

Mýdlové ořechy jsou vhodné pro praní při všech teplotách a navíc vám pomohou uchovat barvy a změkčit prádlo. Pořídit se dají i ve formě gelu.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *