Psí žrádlo může obsahovat bakterie odolné vůči antibiotikům. Vědci se obávají další epidemie

Koronavirová pandemie se jeví jako opravdová metla lidstva, když ve světovém měřítku stále ještě ani nezpomalila a naopak nabírá na rychlosti. Podle vědců ji ale vlastně zvládneme docela hravě, i když to možná bude stát obrovské prostředky a pro některé jedince také určité strádání. Vědecké týmy už ale vyhlížejí hrozby příští, jichž je dnešní koronavirus jen jakousi ochutnávkou. V rozhovorech s předními kapacitami můžeme číst, že lidstvo mělo obrovské štěstí, že se neobjevil skutečně smrtící virus nebo bakterie.

Odolné bakterie mohou napáchat velké škody

Odborníci zároveň upozorňují, že hrozby číhají opravdu všude. Jedním z největších strašáků jsou dnes přitom bakterie, které si vybudují odolnost vůči dostupným antibiotikům. Dnes už si totiž ani neuvědomujeme, jak moc smrtící bakterie pro lidstvo jsou. Antibiotika je dosud dokázala spolehlivě potlačit. Jenže nejnovější výzkumy ukazují, že jejich nadužívání vede k tomu, že už nejsou tak účinné a některé kmeny bakterií si proti nim vybudují imunitu.

Nejnovější studie přitom přináší poměrně šokující fakta o žrádle pro psy. Vyplývá z ní, že mražené psí krmivo obsahuje právě bakterie, které jsou rezistentní vůči antibiotikům. Autoři studie zkoumali 46 vzorků psího žrádla, z nichž 22 bylo mokrých, 15 suchých a 9 mražených. Celkem pocházely od 24 mezinárodních značek vyrábějících psí krmivo. Analýza byly provedena odebráním vzorků kultur, jež byly testovány proti antibiotikům.

Mražené krmivo je promořené

Výsledky chovatele psů asi příliš nepotěší. Zatímco bakteriální nálož v suchém žrádle činila 53 %, v mokrém pouhých 9 %. Jenže šokující zjištění přišlo u mraženého syrového žrádla. Zde celých sto procent vzorků obsahovalo bakterie. Hlavním typem obsažené bakterie byly podle vědců různé typy enterococci. Na základě dalších analýz bylo zjištěno, že tyto bakterie jsou do značné míry odolné vůči antibiotikům.

Podle jednoho z výkladů je vlastně jen otázkou času, kdy dojde k přenosu takové bakterie ze psa na člověka, vzhledem k tomu, v jak úzkém kontaktu dnes lidé se psy žijí. Ostatně vědci už zjistili, že některé kmeny bakterií enterococci už se k lidem dostaly, jen se u nich zatím neuchytily.

Odborníci každopádně apelují na to, aby syrové jídlo bylo před podáním psům řádně rozmrazeno a následně uvařeno.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *