Infarkt o sobě dává vědět dlouho dopředu. Rozpoznání prvních příznaků může zachránit život

Srdeční infarkt je stále nejčastějším důvodem úmrtí. Někdo se ho proto bojí jako čert kříže, jiný si ho nepřipouští, protože se přeci týká starších a nemocných lidí. Jenže tak tomu není zdaleka ve všech případech. Výjimkou nejsou ani infarkty u třicátníků. Infarkt zkrátka může udeřit kdykoliv.

Většina lidí se domnívá, že infarkt stejně nijak neovlivní, protože je nepředvídatelný. Jenže to je opět určitá dezinterpretace. Infarkt je fyziologickým projevem a nenastává zničehonic. Naopak, tělo o něm ví dlouho dopředu a snaží se na něj upozornit. Vysílá proto signály, ze kterých můžete určit, že se něco děje s dostatečným předstihem. Většina se začíná objevovat přibližně měsíc před samotným infarktem.

Nadměrná únava

Pořád spíte, a přesto jste unavení? Něco není v pořádku a nemusí to být ani blížící se infarkt. Silná únava není nikdy ničím pozitivním a může představovat jeden z hlavních příznaků chystajícího se infarktu. Tato únava přitom není spojena s fyzickou nebo duševní aktivitou a roste ke konci dne. Pro jedince pak mohou být vysilující i jednoduché úkony typu sprchování.

Padání vlasů

Může to působit zvláštně, ale jedním z nejviditelnějších příznaků blížícího se infarktu je výrazné padání vlasů na hlavě. Pokud tak najednou ztrácíte více vlasů než je obvyklé, měli byste zbystřit. Tento symptom se objevuje nejsilněji u mužů starších 50 let, ale viditelný je také u žen.

Nepravidelný puls

V případě, že vás začne trápit arytmie, tedy nepravidelný srdeční rytmus, případně tachykardie, což je pro změnu zvýšená srdeční frekvence, je na čase zbystřit. Tyto jevy se mohou objevit náhle a trvat přibližně minutu až dvě. Pokud neodeznívají, vyhledejte co nejrychleji lékaře.

Bolest břicha

Pokud u sebe pozorujete problémy se žaludkem či trávením, na které nejste zvyklí, je to důvod k pozornosti. Může jít o nevolnost, bolesti nebo nadýmání. Blížící se infarkt se projevuje epizodickými bolestmi břicha, kdy se náhle objeví a pak opět zeslábnou.

Nespavost

Špatně fungující kardiovaskulární systém na sebe upozorňuje mimo jiné tím, že vás nenechá pořádně se vyspat, případně brzkým probouzením. Špatný spánek je s infarktem velmi úzce spojen, a to zejména u ženského pohlaví.

Výrazné pocení

Pakliže se delší dobu potíte více, než jste zvyklí, není to obvykle dobrá zpráva. Může jít o příznaky řady nemocí, ale také probíhající menopauzy. Když se člověk potí nezávisle na aktivitě a navíc má pocity podobné chřipce, může to být hlášený infarkt.

Bolesti v hrudní oblasti

Je dobře známo, že bolestí na hrudi se projevuje již probíhající infarkt. Ale hruď může bolet i poměrně dlouho před samotným infarktem.

Foto: Adobe Stock

 1. a proč ty hnusný pojišťovny nepustí léky které různá onemocnění léčí? Lékaři předepisují jen léky na bolest které působí na žaludek a krev vůbec člověka neléčí akorát to pomáhá pojišťovnám které z toho mají peníze a lékařům kteří dostávají procenta z předepisování těchto jedů.Sám jsem je už několikrát odmítl a raději používám bylinky.Je to hnus co se děje ve zdravotnictví které velmi pomáhá umrtnosti a lidé proto nic nedělají .Já bych jim ty jedy nacpal do krku aby poznali co je bolest a smrt.Člověk celý život platí pojištění a nakonec ho nechají zabít zasranýma lékama .Hnus,hnus hnus.

  1. přesně přesně do puntíku.i já odmítám ty jedy a doktoři ještě dotčení.na nás jim nezáleží,je to sviňárna a hnus! léčí nás tak,že nás narvou něčím co ani nezabere,naopak,ale zjistit příčinu proč mám ten problém…k smíchu! na to není čas.potřebujeme další pacoše a sypat a sypat jim prašule.jinak nic! nezájem!slavní páni doktoři se mi tak zprotivili…pomáhám si jak můžu,bylinky,čaje,přírodní věci (např.droždí) a jim se vyhýbat co to půjde!

  2. Ahoj, to spíše farmaceutické společnosti, které potřebují aby jsi byl nemocný a kupoval drahé léky, které pomohou jen okrajově. Mají tak zajištěn tok peněz. Oni nepotřebuji aby se člověk vyléčil. Pěkný den přeji Radek

  3. Mám na to stejný názor. Ze 7 léků 4 mohou vést ke komatu, 3 další poškozují zrak a
   jeden znich urychluje vznik šedého zákalu.Skončil jsem na operaci. 3 léky jsou močopudné ,nespíte a dokonce mi zapříčínily zánět močového méchýře. Nyní si léčím
   přírodnímy prostředky bolesti jater i ledvin intoxitaxi záračnými léky.

 2. Vlasy mi začaly těžce vypadávat již na střední, potil jsem se vždycky jako prase, jen jsem vyběhnul z šatny na hřiště nebo vyšel pár schodů, přibírat jsem taky začal, když jsem přestal aktivně sportovat. Nadměrně jsem unaven pořád, asi musím míň pracovat. Sakra, tak kde ten infarkt jako je?! 😀

  1. Jestli vám všechny vlasy tak brzo vypadaly, neznamená to, že musíte z toho dostat infarkt. Jen jste přišel o jeden z indikátorů, až by k němu mělo dojít. Únava může být příznak leckterého onemocnění. Pokud je vám přes šedesát, tak je to i normální. V každém případě míň pracovat je opravdu dobrý nápad.

 3. Chcete tím snad naznačit,že všichni plešatí,jsou po infarktu ? A když dostanu sračku,mám volat koronární jednotku ?

 4. Dobry den rano vstanu a mam natekly oblicej hlavne vicka citim se cela natekla a boli me chodidla palce u nohou a paty ze zpoda trva to delsi dobu.

 5. Je známo že po 65 už ti nikdo nic moc nepomůže jelikož to už nemá cenu neboť léčba je drahá a starých přibývá

 6. Je fakt ze dnes je pacient na poslední řadě Nejdříve hromada papíru atd a pak teprve pacient Vše se svádí na stres Člověk si připadá jako hypochondr Když má bolavá záda,dostane ibalgin případně rehabilitaci Ale pak až mnohem později se zjistí ze má třeba rakovinu kostí ,nádor atd Kdyby se udělalo vyšetření hned a nesvalovalo se vše na stres tak by se dalo i hned začít s léčbou ! Spousta doktorů jsou arogantní packalove a měli by raději uklízet ulice ! Tam není co zkazit !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *