Šediny můžete zakrýt i přírodní cestou bez chemie z drogerie. Zkuste trik s kávou

V řadě rostlin a plodů je obsažené barvivo, které můžeme využít k přírodnímu obarvení našich vlasů. Pokud chcete vlasy pouze o pár tónů zesvětlit, ztmavit nebo zakrýt šediny, jsou přírodní prostředky lepší volbou, než chemické barvy.

Průmyslově vyráběné barvy na vlasy obsahují toxické látky jako amoniak a parabeny, které mohou být škodlivé pro nás i životní prostředí. Při dlouhodobém používání může utrpět i kvalita našich vlasů. Vyzkoušejte, jak si obarvit vlasy přirozeně, bez chemie a za pár korun.

Barvy pro světlé vlasy

Citronová šťáva zbavuje vlasy pigmentu a při pravidelném používání je nechává trvale zesvětlené. Čerstvě vymačkanou šťávu z citronu nalijte do rozprašovače a aplikujte hojně na vlasy. Vezměte hřeben a vlasy pročešte, aby se šťáva dostala ke všem pramenům.

Pro zintenzivnění efektu si můžete sednout ven na sluníčko a hodinu nechte působit, poté smyjte. Pro dosažení nejlepších výsledků je potřeba barvení několikrát opakovat.

K zesvětlení blonďatých vlasů můžete použít i heřmánkový čaj. Půl šálku sušeného heřmánku zalijte horkou vodou a nechte půl hodiny louhovat. Poté sceďte a aplikujte na umyté vlasy. Nechte působit 20 minut a opláchněte.

Nejvýraznějšího efektu dosáhnete, pokud budete heřmánek aplikovat jednou týdně. Vlasy budou vyživené a budou mít stále krásně jasný odstín.

Barvy pro tmavé vlasy

Pokud chcete tmavě hnědé nebo černé vlasy ještě více ztmavit, je dobrou volbou odvar z šalvěje. Jeden šálek sušené šalvěje zalijte litrem horké vody a nechte půl hodiny louhovat. Sceďte a aplikujte na umyté vlasy vysušené ručníkem. Nechte působit 20 minut a opláchněte.

Černý čaj také ztmavuje odstín vlasů. Vylouhujte tři sáčky černého čaje v půl litru vody. Pokud chcete zakrýt i šediny přidejte k nálevu stejné množství sušené šalvěje. Naneste na vlasy, nechte 20 minut působit a poté opláchněte.

Krásných tmavých odstínů dosáhnete při použití kávy. Ideálně použijte bio kávu, která není ošetřená žádnou chemií. Pokud ji nemáte, vystačíte si i s obyčejnou zrnkovou kávou. Uvařte si hrnek opravdu silné kávy a nechte ji několik minut louhovat. Poté ji sceďte a aplikátorem nebo rozprašovačem vetřete kávovou vodu do vlasů.

Nechte hodinu působit a poté opláchněte. Kávovu sedlinu nemusíte vyhazovat. Dá se použít jako peeling pokožky hlavy. Káva v sobě obsahuje řadu prospěšných látek a pomůže vám odstranit odumřelé buňky i nečistoty. Sedlinu naneste na pokožku hlavy a prsty jemně promasírujte celou hlavu. Nemusíte se bát, lógr jde z vlasů lehce vymýt obyčejnou vodou.

Foto: Shutterstock

Barvy pro zrzavé vlasy

Henna je přírodní barvivo na rostlinné bázi. Dá se koupit v řadě odstínů, převážně těch červených a měděných. Je to asi nejlepší přírodní způsob jak dosáhnout zrzavých tónů. Barva vydrží velmi dlouho a není potřeba barvení tak často opakovat. Barvu používejte dle pokynů výrobce.

Mrkvová šťáva dodá vlasům červeno oranžový nádech a vydrží až několik týdnů. Mrkvovou šťávu smíchejte s kokosovým nebo olivovým olejem a naneste na vlasy. Zabalte je do igelitu a nechte hodinu působit. Vlasy poté opláchněte ještě jablečným octem, který barvu zafixuje.

Pokud chcete hlubší červený odstín s chladnějšími podtóny, rozhodněte se spíše pro šťávu z červené řepy. Smíchejte ji s kokosovým nebo olivovým olejem a aplikujte na vlasy. Zabalte je do igelitu a nechte hodinu působit, poté opláchněte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikihow, leaf